top of page

Amerika | H1B Çalışma Vizesi ile İş Değişikliği Yapmak


Geçen Hafta Amerika Göçmenlik Bürosu (USCIS) H1B çalışma vizesi başvurularında seçim sürecinin tamamlandığını duyurdu. Daha önceki bir yazımızda 85.000 olarak belirlenen H1B kotasına ilişkin 199,000 başvuru alındığı açıklandı. Amerika'da çalışma izni yerine geçen H1B için geçen sene bu sayı 236,000 idi. USCIS bu başvuruların kaçının yüksek lisans muafiyeti için uygun olduğunu açıklamadı. Başvuru ve çekiliş sürecinde öncelik yüksek lisans sahiplerine verildi. Bu çekilişte seçilemeyen yüksek lisans sahipleri normal çekilişe eklendi.

Başkan Trump'ın Amerikan menşeli ürünlerin tercih edilmesini ve Amerikalı çalışanların işe alınmasını teşvik edecek bir kararname imzalaması öngörülüyor. Orijinal adı “Buy American, Hire American” olan kararname yabancı çalışanların ve de özellikle H1B statüsünde çalışma izni olanların işe alınmasını zorlaştıracak gibi görünüyor.

H1B ile İş Değişikliği Yapmak Mümkün Mü? H1B konusunda en çok karşılaşılan sorulardan biri de H1B'in transfer edilip edilemediği ile ilgili oluyor. H1B bir işverenden diğerine geçtiğinizde aslında transfer olmuyor. Eğer H1B statüsündeyseniz ve işveren değiştirmek istiyorsanız yeni bir H1B başvurusu yapmanız gerekiyor.

Bu konunun "transfer" olarak algılanması ikinci H1B başvuru sürecinin ilkinden daha kolay olacağı gibi yanlış bir izlenim yaratıyor. Tüm H1B başvuruları ilk kez yapılan H1B başvurusu gibi yetkili kurumlarca ayrıntılı bir şekilde inceleniyor. Dolayısıyla bu sürecin zamanla daha kolaylaştığı düşüncesi doğru değildir.

Yeni H1B için İşveren Onayı Gerekiyor Mu? İşverenler arasında H1B transferi söz konusu olmadığı için başka bir işyerinde çalışmak için işveren onayına ihtiyacınız yok. Burada yapılması gereken yeni işverenin yeni bir H1B başvurusu yapmasıdır. H1B'in uzatılması için çalışan kişinin başvuru tarihinde H1B statüsünün devam ediyor olması gereklidir. Bunu ispatlamak için de başvuru dosyasına en son tarihli maaş bordrolarını ekleyebilirsiniz.

Ocak 2017 itibariyle E-1, E-2, E-3, H1B, H1B1, L-1, O-1, veya TN vize sahibi yabancı bir çalışanın işveren değişikliği yapabilmesi için 60 günü veya I-94 formunda yer alan bitiş tarihine kadar süresi vardır.

Elbette işveren onayına tabi olmadan yeni bir H1B başvurusu yapabilmeniz işe girerken imzaladığınız iş sözleşmesi şartlarına uymanız gerekmediği anlamına gelmiyor. İş sözleşmesinde yer alan konular federal ve eyalet kanunlarına göre düzenlenmiştir. Dolayısıyla sözleşmede bulunan şartlara uymanız gereklidir.

Birden fazla H1B başvurusu yapılabilir mi?

Diyelim ki halihazırda A firması için çalışan bir kişinin B firması tarafından yapılan H1B başvurusu bulunuyor. Fakat bu kişi aslında C firması için çalışmak istiyor. Böyle bir durumda eğer USCIS B firmasının başvurusunu kabul ederse bunun C firmasına transferi mümkün olur mu? H1B çalışma vizesinin transferi mümkün değildir. H1B statüsünde olan çalışanlar beklemede olan iki dosya varsa bunun problem olabileceğini düşünüyorlar. Ancak bu doğru bir değerlendirme değildir. H1B çalışma vizenizi aralıksız bir şekilde koruyabildiğiniz sürece H1B uzatılması mümkündür.

Maaş bordrom yoksa ne yapabilirim?

Eğer çalıştığınız yerden son döneme ait maaş bordronuzu alamıyorsanız ve 60 günlük süre geçtiyse H1B statünüzü kaybetmiş olabilirsiniz. Ancak bu durum yeni bir işveren aracılığıyla H1B başvuru yapılması için engel teşkil etmiyor. Bunun için Amerika dışına çıkıp yeni I-94 kartıyla giriş yapmanız gerekebilir. Bu konuyu tecrübeli bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Eğer Amerika dışındaysam H1B vizem geçerliliğini yitiriyor mu? Eğer bir işveren aracılığıyla H1B başvurusu yapıldıysa fakat farklı sebeplerden ötürü Amerika'ya hiç giriş yapmadıysanız, işveren için hiç çalışmadıysanız veya bir süreliğine Amerika'da çalışıp daha sonra başka bir ülkeye yerleştiyseniz yeni bir H1B başvurusu yapmanız gerekecektir. Böyle bir durumda H1B uzatımı yerine bir yeni H1B başvurusu söz konusu olduğu için maaş bordrolarını dosyanıza eklemeniz gerekmeyecektir.

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page