top of page

Amerika | Green Card Dışındaki Alternatifler, E1 ve E2 Vize Türleri


Amerika E2 Visa

Eğer Amerika'ya çalışan olarak gitme imkanınız yoksa, Green Card çekilişinde sonuç olumsuz çıktıysa veya EB5 yoluyla 1 milyon Amerikan Doları (veya 500.000 Amerikan Doları) tutarında yatırım yaparak Green Card sahibi olma durumunuz yoksa bile farklı alternatifleri kullanarak Amerika'da yerleşik hayata geçmeniz mümkün.

Bunlardan ikisi aşağıda anlattığımız E1 ve E2 vizeleri. Bunlar göçmen olmayan vize türleri ve vize sahiplerine ABD sınırları içinde ticaret yapmalarına olanak tanıyor. Bir diğer deyişle Green Card sahibi olmuyorsunuz ama ABD sınırları içinde herhangi bir eyalette iş yapma ve oturma iznine sahip oluyorsunuz.

Bu konunun ayrıntılarına geçmeden önce eğer "E2 vizesi ile Green Card sahibi olabilir miyim?" sorusuna cevap arıyorsanız bu yazımızı okumanızı öneriyoruz. Bunun yanı sıra E-2 vizesi başvuru sürecini anlatan yazımıza da mutlaka bir göz atın.

E1/E2 Vizeleri Nedir?

E1/E2 vizeleri Amerika'da iş kurmak isteyenlerin ticari faaliyetlerini Amerika'da yürütmelerini sağlayan vize türleridir.

E1/E2 vizeleriyle ilgili önemli noktalar:

 • Bu vizelerle Amerika'da 365 gün boyunca yaşayabilirsiniz.

 • E1/E2 vize başvuruları genellikle 3 ay (bazen 1ay) içerisinde sonuçlanıyor.

 • E1/E2 vizeleri genellikle 2 veya 5 yıl geçerli oluyor ve süresi dolduğunda genellikle aynı süreler için yenileniyor. Kaç defa yenileneceği ile ilgili bir sınırlama yok.

 • Kuracağınız (veya kurduğunuz) işe dair bir iş planı hazırlamalısınız.

 • Kuracağınız şirket veya alacağınız şirketin ne seviyede asgari sermayeye/yatırım bedeline sahip olması gerektiğine dair herhangi bir resmi alt sınır olmasa da genellikle USD 100.000 civarında olması tavsiye ediliyor (ama yerleşmeyi düşündüğünüz eyalete göre daha düşük de olabilir).

 • Başvuru yapmadan önce bu sermayeyi sağlamış olmalısınız.

 • İşin sahibi/ortağı doğrudan siz olmalısınız.

 • Vize süresince başka bir yerde çalışamazsınız, ancak başka girişimlerde bulunabilirsiniz veya başka şirketlere ortak olabilirsiniz.

 • İşletmenin 5 sene içerisinde geçiminizi sağlamanın ötesinde gelir yaratması gerekiyor.

 • Vizeniz işletme faaliyette olduğu sürece yenileniyor. Şirketinizi tasfiye ettiğinizde vizeniz de iptal ediliyor.

Peki E1 ve E2 arasında ne fark var?

E1, ABD'nin ticaret anlaşması imzaladığı ülke vatandaşlarının ABD'de ticaret yapmalarına imkan tanıyan bir vize türü.

E1 vizesi için gereken şartlar:

 • ABD'nin ticaret anlaşması yaptığı ülke vatandaşı olmak. (Türkiye'nin ABD ile 1933 yılında imzaladığı bir ticaret anlaşması bulunuyor).

 • Elle tutulur miktarda ticaret hacmine sahip olmak (rakamsal olarak bir alt sınır belirtilmiyor). Söz konusu hacmin ürün/mal ticaretinin yanı sıra hizmet, turizm, taşımacılık, sigorta, uluslararası bankacılık, teknoloji ve habercilik sektörlerinden elde edilmesi gerekiyor.

 • Ticaret hacminin %51'ini Türkiye ve ABD arasındaki işlemlerin oluşturması şartı bulunuyor.

Ailem de E1 vizesinin imkanlarından faydanalabilir mi?

E1 vizesi aldığınız taktirde bu vize tanıdığı imkanlardan eşiniz ve 21 yaşını doldurmamış çocuğunuz da faydalanabilir. Eşiniz E1 aldıktan sonra istediği yerde çalışabilir; bu konuda herhangi bir sınırlandırma getirilmemiştir.

E2 Vize nedir?

E2 de tıpkı E1 gibi ABD'nin ticaret anlaşması imzaladığı ülke vatandaşlarının ABD'de ticaret yapmalarına imkan tanıyan bir vize türüdür.

E2 Vize için gereken şartlar:

 • ABD'nin ticaret anlaşması yaptığı ülkelerden birinin vatandaşı olmak. (Türkiye'nin ABD ile 1990 yılında imzaladığı bir ticaret anlaşması bulunuyor)

 • Önemli meblağdaki (alt sınır belirtilmese de yatırımcı başına asgari USD 100.000 olması öneriliyor) bir yatırımın Amerikan şirketine yapılmış olması veya yatırım yapma sürecinin devam ediyor olması gerekiyor.

 • Amerika'ya sadece bu yatırımı geliştirmek ve yönetmek amacıyla giriş yapmalısınız. Bunu kanıtlamak için de bir şirketin 50% hissesine sahip olmak veya bir yönetici pozisyonu sahibi olarak operasyonel kontrolün sizin elinizde olması şartı aranıyor.

 • Önemli Meblağ ile ilgili şu açıklama yapılıyor:

 • Bir şirket satın almanın veya yeni bir şirket kurmanın maliyetleri ile orantılı bir tutar.

 • Yatırımcıya şirket başarısını önemsetecek büyüklükte bir yatırım olması.

 • Yatırımcının işletmeyi başarıyla geliştirip yöneteceği varsayılarak, yatırımın bununla orantılı büyüklükte olması. İşletmenin ilk yatırım maliyeti ne kadar düşük olursa, Önemli Meblağ o kadar yüksek olmalıdır.

Şirket veya işletme, yatırımcıya (ve ailesine) asgari geçim standartlarının üstünde gelir sağlamalıdır. Duruma göre şirket veya işletme kısa vadede yatırımcıya gelir sağlayamayabilir ancak vize tarihinden 5 yıl içinde bu seviyeye ulaşmalıdır.

Ailem de E2 vizesinin imkanlarından faydalanabilir mi?

E2 vizesi aldığınız taktirde bu vizenin sunduğu imkanlardan eşiniz ve 21 yaşını doldurmamış çocuğunuz da faydalanabilir. Eşiniz E2 vizesini aldıktan sonra istediği yerde çalışabilir; bu konuda herhangi bir sınırlandırma getirilmemiştir.

Başvuru Değerlendirme Süreleri Değişebiliyor

Türkiye'deki Amerikan Büyükelçiliği'ne yapacağınız eksiksiz bir E1 veya E2 vize başvurusunun değerlendirilmesi ve sonuç almanız yaklaşık 1 ay sürüyor. Başvurunuz olumlu sonuçlanırsa E2 vizesini 5 senelik almanız mümkün. İlk vizenin süresi dolduğunda eğer işletmeniz iyi durumdaysa 5 sene daha uzatılıyor.

Eğer Amerika'dayken başvuru yaparsanız, başvurunuzun değerlendirme süresi birkaç ayı bulabiliyor. Başvurunuz olumlu neticelenirse E2 vizesini genellikle 2 senelik veriyorlar. İlk vizenizin süresi dolduğunda eğer işletmeniz iyi durumdaysa 2 sene daha uzatılıyor.

Burada önemli bir nokta var; Türkiye'den yaptığınız başvurularda yetkililer yatırım tutarının yüksek olmasını beklerken (min USD 100.000), Amerika'dayken yapacağınız başvuruda yatırım tutarının bu tutardan daha düşük olması olumsuz karşılanmayabilir. Nereden başvuru yapacağınıza iyi düşünüp karar vermeniz gerekiyor. O yüzden tecrübeli birilerine bu konuyu danışmadan harekete geçmeyin.

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page