top of page

Amerika'ya Yerleşmek için E-2 vizesi mi yoksa EB-5 mi? Hangisi Daha Avantajlı?


Amerika'da yatırım yapmayı düşünenler için E-2 vizesinin avantajları EB-5'e göre daha ağır basıyor. E2 vizesinin başlıca avantajlarını sıralarsak:

Hızlı Başvuru Süreci

Eğer yatırımcılar için başvuru sürecinin tamamlanma süresi önemliyse kesinlikle E-2 vizesini tercih etmeliler. EB-5 green card başvuruları geçmiş yıllardan beri gelen yığılmalardan dolayı 2 ila 8 yılda sonuçlanırken, E-2 vizesi almak normal şartlarda sadece birkaç ay sürüyor.

Daha Düşük Yatırım Bedeli

EB-5 green card için en az $500,000'ı gözden çıkarmanız gerekiyor. Yatırım yapacağınız bölgeye göre bu rakam $1,000,000'a kadar çıkabiliyor. E-2 vizesi için ise yaklaşık $200,000 hatta daha düşük bir tutar yeterli oluyor.

Yatırım alternatifleri daha çok

E-2 vizesi sahibine yatırımını yönlendirmesi konusunda daha fazla esneklik sağlanır. Diğer yandan EB-5 yatırımcıları ise daha katı bir yatırım değerlendirme sürecinden geçerler.

Daha Esnek Seyahat İmkanı

E-2 vizesi olanların Amerika'da yaşamaları veya ikamet adresi bulundurmaları gerekmiyor. EB-5 green card başvuranlarının ise sıkı ikamet kurallarına uymaları gerekiyor.

Düşük Avukat Masrafları

E2 vizesi masrafları $10,000 ila $20,000 arasında değişirken, EB-5 için $50,000 ila $70,000 arasında ücretler ödemeniz gerekebilir. .

Vergi Avantajı

E-2 vizesine sahip olanların tüm dünya genelinde elde ettikleri gelir üzerinden vergi ödemeleri gerekmez. Bunun için Amerika'da yılda 122 günden fazla kalmamaları yeterlidir. EB-5 green card sahipleri ise tüm dünya genelinde elde ettikleri gelirler üzerinden vergilendirilirler.

Daha Az Evrak İşi

E-2 vizesi süreci boyunca daha az evrak işiyle uğraşırsınız ve yatırımcılara karşı daha esnek uygulamalar mevcuttur. EB-5 green card ise çok daha ayrıntılı ve sıkı denetimden geçmeyi gerektirir.

E-2 Vizesinin Dezavantajları

E-2 vizesi sahibi olanların yatırım sonucunda pasif gelir elde etmeleri mümkün değildir. Diğer bir deyişle E2 vizesi sahibi iseniz kuracağınız şirkette fiilen çalışmanız gerekir. EB-5 sahibi iseniz çalışmanıza gerek yoktur.

E2 vizesinin bir başka dezavantajı ise vizenizi 5 yılda bir yenilemeniz gerekmesidir. EB-5 green card sahipleri ise 10 yılda bir yenileme başvurusu yapmalıdır.

E-2 vizesi Amerikan vatandaşlığına kolay geçiş sağlayan bir yol değildir. Ancak EB-5 sayesinde Amerikan vatandaşlığına geçmek daha standart ve kolay prosedürler sonucunda mümkün oluyor.

E-2 vizesi ve EB-5 ile ilgili diğer yazılarımız için tıklayın.

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page