top of page

Amerika | E2 Vizesinden Green Card'a Giden 5 Yol


E-2 vizesi daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi göçmen olmayan bir vize türü olup Amerika'da iş yapma ve yaşama imkanı tanır. Ancak bu vize Amerika'da ticari faaliyetiniz devam ettiği sürece geçerlidir. Şirketinizi tasfiye ettiğinizde veya sattığınızda Amerika'yı terk etmeniz gerekir. Eğer Amerika'da süresiz oturma hakkınızın olmasını istiyorsanız mutlaka Green Card almanın yollarını öğrenmelisiniz.

E-2 vizesiyle yola çıkarak ileride Green Card almanın 5 farklı yöntemini aşağıda sizin için derledik.

1. Daha Fazla Yatırım Yaparak EB-5 Statüsüne Geçerek Green Card Sahibi Olun

1 Milyon Amerikan Doları (veya bazı bölgelerde 500 bin Amerikan Doları) tutarında yatırım yaparak Amerika'da Green Card sahibi olabilirsiniz. Böylece Amerika'da süresiz oturma izni elde etmiş olursunuz.

E-2 vizesiyle Amerika'ya geldiğinizde belli bir tutarda yatırım yapmayı göze almış olmanız gerekiyor. Her ne kadar yatırım tutarı ile ilgili alt sınır olmasa da bu tutar genellikle 100 bin Amerikan Doları'ndan düşük olmuyor. Buna ek olarak 5 sene içinde de en az 5 kişilik istihdam sağlamanız gerekiyor.

Eğer imkanınız varsa E-2 vizesiyle işinizi devam ettirirken EB-5 yoluyla Green Card için başvuru yapabilirsiniz. Bu noktada EB-5 green card masraflarının ve yatırım tutarının daha yüksek olduğunu belirtmekte yarar var. Halihazırda EB5 ile green card sahibi olmak için $1 milyon dolarlık yatırım yapmalı ve 10 kişilik istihdam yaratmalısınız. Eğer yatırım yapacağınız tutarı E-2 vizesi ile Amerika'da kurduğunuz şirketin faaliyetlerinden kazandıysanız, bu tutarın kâr dağıtımının yapılmış olması ve hissedar(lar)ın da Amerikan mevzuatına göre vergisini ödemiş olması gerekmektedir.

2. Bölgesel Merkezlerden Birine Yatırım Yaparak EB-5 Green Card Sahibi Olun

1 Milyon Amerikan Doları tutarında yatırım yapmak yerine bölgesel merkezlerde yer alan bir projeye 500 bin Amerikan Doları tutarında yatırım yapıp pasif yatırımcı olabilirsiniz. Böylece E-2 vizesiyle kurduğunuz şirketin faaliyetlerine de devam edebilirsiniz. Bölgesel merkezlere yatırım yaptığınızda 10 kişilik istihdam zorunluluğunu dolaylı yoldan sağlamak yeterli oluyor. Ancak yatıracağınız tutara 5 yıl boyunca dokunamıyorsunuz.

3. Bir İşverenin Green Card İçin Size Sponsor Olmasını Sağlayın

Size veya eşinize green card için sponsor olacak bir işveren bulabilirsiniz. Bazı durumlarda eğer doğru pozisyon için işe alınırsanız ve nitelikli olduğunuzu gösterebilirseniz birçok bürokratik süreçten muaf tutulabilirsiniz (National Interest Waiver) ve kısa sürede green card sahibi olabilirsiniz. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse işverenin pozisyona uygun Amerikalı bulamadığını ispatlaması gerekiyor. Bunun için de gazetelerde ve çeşitli mecralarda iş ilanı vermesi olması ve gerçekten o pozisyon için personel aradığını gösterebilmesi gerekiyor. Ancak E-2 vizesiyle kurulan şirket herhangi bir şekilde bu sürecin bir parçası olamıyor.

4. Bir Aile Ferdi Green Card İçin Size Sponsor Olabilir

Eğer Amerikan pasaportu veya Green Card'ı olan yakın akrabanız varsa size sponsor olabilir. Siz de bu süre boyunca E-2 vizesiyle kurduğunuz şirketi işletmeye/yönetmeye devam edebilirsiniz. Eğer Amerika'da herhangi bir akrabanız yoksa E-2 vizesiyle Amerika'ya gelmiş olan çocuğunuz veya eşiniz yüksek akademik lisans elde etmek için okula gidebilir ve sonrasında Amerikalı işveren sponsorluğunda hızlı yöntemlerden biri olan PERM veya National Interest Waiver alabilir. Alternatif olarak E2 vizesi sahibi çocuklar bir Amerikan vatandaşı ile evlenip green card sahibi olabilirler. Çocuklar green card sahibi olduğunda E2 vize sahibi ebeveynleri için sponsor olabilir.

5. Amerika Dışında Şirket Kurarak Green Card Sahibi Olabilirsiniz

Amerika dışında yeterli büyüklükte bir şirket kurup, bu şirkette 1 yıl boyunca yönetici olarak çalışabilir ve sonrasında Amerika'ya (şirketler arası) transfer olabilirsiniz. Eğer E-2 vize sahibi durumu gereği bunu kendisi yapamıyorsa, Amerika dışındaki şirketi eşinin yönetmesi bu duruma çözüm olabilir.

E-2 vizesinden Green Card'a Geçerken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Green Card sahibi olduğunuzda E-2'ye göre dikkat etmeniz daha fazla konu vardır. Bunlardan en önemlisi de Amerika'da geçirmeniz gereken süredir. Green Card için başvuru yaptığınızda Amerikan Göçmen Bürosu zamanınızın çoğunu Amerika'da geçireceğinizi ve kalıcı olarak Amerika'da yaşamak istediğinizi varsayarak değerlendirme yapar. Eğer green card'ınızı aldıktan sonra uzun süre boyunca Amerika dışında bulunacaksanız Green Card'ınızı kaybetme riskiniz doğar. Bir diğer konu ise vergidir. Green Card sahibi olduğunuzda tıpkı Amerikan vatandaşları gibi tüm dünya genelinde elde ettiğiniz gelir üzerinden vergi ödemekle yükümlü olursunuz.

Bazı adaylar için problem yaratan bir başka nokta; Amerika'dayken Green Card başvurusu yapabilir ve başvuru onaylanana kadar Amerika'da kalabilirsiniz. Ancak Green Card başvurunuz onaylandıktan sonra Amerika dışına çıkıp Green Card ile tekrar giriş yapmanız gerekir.

E2 vizesi ile yola çıkarak Green Card almanın yollarından beş tanesine yukarıda değindik. E-2 vizesinden Green Card'a geçiş yapmanın kolay bir süreç olmadığını hatırlatmak isteriz. Bu konuda tecrübeli bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

Green Card almanın elbette farklı yolları da bulunmaktadır. Bu farklı yöntemlere önceki bir yazımızda kısaca değinmiştik.

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page