top of page

Amerika | EB 5 Vizesi: Bölgesel Merkez Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta


gayrimenkul projesi

EB 5 vizesi Amerika'da yatırım yapanlara green card yolunu açan bir yatırımcı (göçmen) programıdır. Yatırımın tutarı, yatırımın nerede yapılacağı ve yaratılacak istihdam ile ilgili şartlara uyulduğu taktirde iki sene sonunda siz ve aileniz süresiz green card sahibi olabilirsiniz. Bunun için USCIS tarafından yetkilendirilmiş bölgesel merkezlerden birinde yatırım yapmanız gerekmektedir.

Peki bölgesel merkez seçerken hangi noktalara dikkat etmeniz gerekiyor?

1- Bölgesel Merkez (Regional Center) USCIS tarafından seçilmiş olmalı

İlk yapmanız gereken USCIS internet sitesine girip bölgesel merkezin USCIS tarafından seçilmiş olup olmadığını kontrol etmektir. Herhangi bir bölgesel merkezin EB 5 vizesi için yatırım yapacak kişiyi kabul edebilmesi için USCIS tarafından yetkilendirilmiş olması büyük önem taşımaktadır. Yetkisi olmayan bölgesel merkezlerle vakit kaybetmeyin.

2- EB 5 Vizesi için Önceden Planlama Yapmalısınız

Seçeceğiniz bölgesel merkezin EB 5 vizesi almanız için gerekli tüm evrakları hazırlama konusunda tecrübeli ve bilgili olduğundan emin olun. Bölgesel merkezin sermaye yapısını, iş planını, ekonomik raporlarını, ve çıkış stratejilerini inceleyin, veya konuya hakim bir avukata danışın.

3- Bölgesel Merkezlerin Geçmiş Performansını Araştırın

Seçeceğiniz bölgesel merkez daha önce benzer projeleri öngörülen süreler içinde tamamlamış mı? Projelerinin tamamı USCIS tarafından onaylanmış mı? I-526 ve I-829 formlarını bugüne kadar kaç tane aday için onaylatmışlar? EB 5 vizesi yatırımcılarının kaçı green card alabilmiş?

4- Bölgesel Merkez'de Çalışan Ekibi İyi Tanıyın

Bölgesel merkezin geçmiş performansı nasıl önemliyse orada çalışanların geçmiş performansları da bir o kadar önemli. Bölgesel merkez ekibinde kilit mevkide bulunanların uzmanlık alanlarını ve merkezde ne kadar zamandır çalıştıklarını öğrenin.

5- Projenin Yerini ve Hangi Sektörde Olduğunu Öğrenin

Güçlü ekonomisi olan bölgelerdeki projelere odaklanın. Her ne kadar öncelikli bölgelerin kırsal kesimde oldukları düşünülse de büyük şehirlerin bazı bölgeleri de bu tanıma uyabiliyor. Büyük şehirlerde yer alan projelerin başarılı olma ihtimali diğerlerine göre daha yüksek oluyor. Dikkat etmeniz gereken diğer önemli nokta ise bildiğiniz veya tecrübeniz olan bir sektörde yatırım yapmanızdır. Böylece hata yapma ihtimalinizi düşürmeniz mümkündür.

EB 5 vizesi için yatırım yapılan en popüler sektörler gayrimenkul projeleridir (rezidans, otel, ticari gayrimenkul).

Eğer okumadıysanız EB 5 vizesi ile ilgili diğer yazılarımız için tıklayın 1 2

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page