top of page

Amerika | EB 5 Vizesi: Green Card Sahibi Olmanın Alternatif Yolu


EB 5 vizesi nedir?

EB 5 yatırımcı vizesi diğer Green Card türlerine yoğun talep gelmesi ve bunların belirlenen kotaları aşması sebebiyle green card sahibi olmak isteyenlerin arasında son dönemde popüler hale geldi. Özetle, EB 5 yatırımcı vizesi Amerika'da yatırım yapanlara ve ailelerine Green Card sahibi olma imkanı tanıyor.

EB 5 vizesi için gerekli şartlar

EB 5 yatırımcı vizesi almak için yabancı uyrukluların bir Amerikan şirketine $1,000,000 yatırımda bulunmaları gerekiyor. Eğer söz konusu şirket Amerika'daki öncelikli bölgelerden birinde yer alıyorsa bu miktar $500,000'e düşüyor. Öncelikli bölgeler işsizliğin çok olduğu bölgeler olarak geçiyor.

Amerika EB 5 vizesinin başlıca amacı istihdam yaratmak olduğundan yapılacak olan yatırım ile en az 10 tam zamanlı iş yaratılması şartı bulunuyor. Ancak eğer yatırım belirlenen bölgesel merkezlerden birinde yapılırsa istihdam yaratma şartı hafifletiliyor ve "dolaylı" istihdam yarattığınızı göstermeniz yeterli olabiliyor. (Amerika'daki bölgesel merkezlerin listesine ulaşmak için tıklayın. Eyaletlere göre arama yapabilirsiniz.)

Bölgesel merkezin tanımı ise şöyle "ekonomik büyümeyi destekleyen, bölgesel verimliliği iyileştiren, istihdam yaratan, ve yerel sermaye yatırımlarını arttıran ekonomik tüzel kişi". Bölgesel merkezler yatırımcıların sermayelerini bir havuzda toplar ve bu fonları bölgeyi kalkındırmak için kullanır. Bölgesel merkezler işletmelerin doğrudan hissedarı veya sahibi olabildikleri gibi söz konusu yatırımı borç vermek şeklinde de yapabilirler.

3 Adımda EB 5 vizesi nasıl alınır?

EB5 green card süreci 3 aşamadan oluşuyor. İlk önce göçmen adayı I-526 formunu doldurarak başvuruda bulunuyor. Bu başvuru onaylandıktan sonra göçmen yatırımcı ya göçmen vizesi için bir Amerikan Büyükelçiliği veya Konsolosluğu nezdinde başvuru yapıyor, ya da eğer aday Amerika'daysa vizesinin değiştirilmesi için I-485 formunu dolduruyor.

EB5 yoluyla aldığınız green card'ın iki yıl geçerliliği oluyor. İkinci senenin sonuna doğru green card'ın bağlı bulunduğu şartların kaldırılması için ayrıca bir başvuru yapmanız gerekiyor.

EB-5 için 1. Adım: I-526 Formu

I-526 formunu doldurup başvuru yapmadan önce göçmen yatırımcının ya ticari bir şirkete yatırım yapmış olması ya da yatırım yapacağı tutarın blokeli bir hesapta olması gerekiyor. Blokeli hesap alternatifini kullanabilmeniz için blokeli hesapta bulunan tutarın başvurunuz onayladıktan sonra yatırım yapacağınız şirketin hesaplarına geçeceğini ispatlamalısınız.

I-526 başvuru formunun yan sıra şirketin öngörülen kapasitesi, Amerikalılar için nasıl istihdam yaratacağı ve göçmen adayının bu şirketteki rolünü açıklaması gerekiyor. Eğer yatırım bölgesel merkez yoluyla yapılacaksa yatırımcının yönetimde olma zorunluluğu bulunmuyor.

I-526 ile birlikte yatırım için kullanılacak olan tutarın kaynağının açıklanması isteniyor. Bu tutarın kanuni yollarla elde edildiğini ve yatırım tutarının tamamının başvuran göçmen adayına ait olduğu belgelenmeli gerekiyor. Yatırım tutarı eğer başka yatırımcılardan alındıysa veya borç karşılığı elde edilmişse EB 5 yatırımcı vizesi almanız için yeterli olmayacaktır.

EB 5 vizesi için 2. Adım: Konsolosluk Süreci

I-526 onaylandıktan sonra göçmen adayı, eşi ve 21 yaşını doldurmamış çocukları 2 yıl geçerli olacak green card için başvuru yapabilirler.

Amerika EB 5 vizesi için 3. Adım: I-829 formu

Yukarıda belirtildiği gibi EB 5 vizesi için başvuru yapan göçmen adayları bazı şartlara bağlı 2 yıllık green card elde ederler. Bu şartları kaldırabilmek için Green Card'ınızın süresi dolmadan 90 gün önce I-829 formunu göndermeniz gerekiyor. I-829 formuyla beraber yatırım tutarının projede kullanıldığını ve 10 Amerikalı için istihdam yaratıldığını ispatlamanız gerekiyor. Başvurunuz onaylandığı taktirde yatırımcı göçmen süresiz ve koşulsuz green card sahibi olur.

Sonuç

EB 5 vizesi için başvuru süreci teferruatlı olması ve birçok şarta bağlı bulunması sebebiyle karmaşık olabilir. Dolayısıyla bu konuda tecrübeli bir avukattan destek almanız önerilir. Kısa sürede green card sahibi olmak isteyenler için değerlendirmeye değer bir alternatif olan EB 5 vizesi için başvuru yapmak için geç kalmayın.

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page