top of page

Amerika | H1B Çalışma Vizesiyle İlgili Sorularınızı Yanıtladık


H1B Vizesi Nedir?

Amerika'da yasal olarak çalışmak için yabancı uyruklarının çalışma iznine sahip olmaları gerekiyor. H1B vize ise Amerika'da çalışmanın en popüler yollarından bir tanesidir. Bu çalışma vizesi Amerikalı işverenlerin tercih ettiği ve IT, finans, muhasebe, mühendislik, tıp gibi uzmanlık gerektiren alanlarda lisans ve lisans üstü eğitim yapmış çalışanları işe almalarını mümkün kılıyor.

Bir diğer deyişle H1B Amerika'da hem çalışma izni hem de oturma izni yerine geçiyor.

H1B Vizesinin Avantajları Nelerdir?

Amerikalı işveren çalışan adına H1B başvurusu yapıyor ve başvuru onaylandığı taktirde çalışan 6 yıla kadar geçerli H1B vizesi sahibi olabiliyor. Ancak H1B vizesinin en büyük avantajı, ve diğer vize türlerinden farkı, bu vizeye sahip olanların belli bir süre sonra Green Card başvurusu yapabilme imkanlarının olmasıdır.

H1B Vizesi için Belirlenmiş Bir Kota Var Mı?

H1B vizesi halihazırda 65,000 ile sınırlandırılmış durumda. Bu sayıya ek olarak eğitimini Amerika'da tamamlamış 20,000 uzmana verilecek vizeleri de eklediğimizde toplam 85.000'e çıkıyor. Genelde başvuran sayısı bu kotanın çok üzerinde oluyor. Dolayısıyla H1B başvuruları için öncesinden plan yapmak çok önemli. Örnek vermek gerekirse; işverenler 2018 yılı için 2 Nisan 2017'den sonra başvuru yapabiliyorlar. Ancak çalışanlar 1 Ekim 2017'den önce çalışmaya başlayamıyorlar.

H1B başvurunuzun reddedilme durumuna karşı alternatifler üzerinde çalışmanın faydalı olduğunu düşünüyoruz. Göçmen programları konusunda tecrübeli bir avukat size L1, E1, ve E2 gibi seçenekler konusunda bilgilendirebilir. Böylece H1B vize başvurunuz olumsuz sonuçlansa bile sizin için çözüm olabilecek bir yol bulunabilir.

H1B vizesi için nasıl başvuru yapabilirim?

Çalışan adayların doğrudan veya bireysel olarak başvuru yapmaları mümkün değil. Başvuru işlemi sadece işveren tarafından yapılabiliyor.

H1B Vizesi için kriterler nelerdir?

H1B vizesi uzmanlık isteyen iş kollarında lisans ve lisans üstü eğitim almış adaylara yöneliktir. Eğer lisans eğitiminiz yoksa iş tecrübenizi ve diğer niteliklerinizi ön plana çıkararak başvurunuzun olumlu sonuçlanma şansı var.

IT, Bilgisayar, Finans, Muhasebe, Bankacılık, Pazarlama, Reklam, Halkla İlişkiler, Satış, İnsan Kaynakları, Mühendislik (tüm dallar)), Eğitim, Sağlık / Tıp, Avukatlık, Networking, Telekom, Ticaret, İşletme ve Turizm.

H1B vizelerinin geçerlilik süreleri nedir?

H1B vizeleri ilk olarak 3 yıllık verilir ve en fazla 6 yıla kadar uzatılır.

H1B vizesiyle eşimi ve çocuklarımı yanımda getirebilir miyim?

Eşinizi ve 21 yaşını doldurmamış çocuklarınızı H4 vizesiyle Amerika'ya getirebilirsiniz. H4 vizesi eşinize veya çocuklarınıza çalışma izni vermemektedir. Yani Amerika'da oturma izinleri olur fakat çalışabilmeleri için H1B vizesine sahip olmaları gerekmektedir.

H1B vizesiyle Amerika'da Ne Kadar Kalabilirim?

Eğer Amerika'da 6 yıldan fazla kalmak istiyorsanız Green Card için başvurabilirsiniz. Ancak eğer Green Card başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa H1B vizenizin süresi bitmeden Amerika'yı terk etmek durumda kalırsınız ve bir daha H veya L tipi vize başvurusu yapmadan önce en az 1 sene Amerika dışında yaşamış olmanız gerekecektir.

H1B vizesiyle Amerika'ya kaç defa giriş çıkış yapabilirim?

Vizeniz geçerli olduğu sürece Amerika'ya istediğiniz kadar giriş-çıkış yapabilirsiniz.

İş durumum değişirse H1B vizem bundan nasıl etkilenir?

Eğer çalıştığınız şirket satılırsa veya başka bir şirketle birleşirse vizeniz bundan etkilenmeyecektir. Ancak eğer iş tanımınız değişirse ve H1B vize başvurunuzda belirtilen pozisyonda çalışmazsanız H1B vizeniz iptal edilebilir.

Comentários


Son Yazdıklarımız
bottom of page