top of page

Amerika | L-1 vizesi ile Amerika'da kolayca çalışma ve oturma iznine sahip olun


L-1 vizesi Amerika sınırları dışında faaliyet gösteren şirketlere Amerika'da olan ve kuracakları iştiraklerine veya şubelerine yönetici ve uzman göndermelerini sağlayan bir vize türüdür. Bu vize 7 yıla kadar geçerli olabilir. Böylece çalışanlar bu süre boyunca Amerika'da çalışma ve oturma iznine sahip olurlar.

L1 vizesi nedir?
L1 vize yabancı şirketlerin faaliyetlerine Amerika sınırları içinde de devam etmelerinin önünü açan ve düşük tutarda yatırım gerektiren bir vizedir.

L1 vizeleri hem Amerika'da hem de uluslararası ofisleri olan şirketlerin çalışanlarına verilmektedir. Bu vize sayesinde yabancı uyruklu çalışanlar şirketin Amerika'da ofis açmalarına ve şirketin Amerikan pazarına açılması için gerekli adımları atmalarına olanak sağlar.

L-1 vizesi için başvurabilmek için Amerika dışında bulunan ana şirkette, iştirakinde ,veya şubesinde son 3 senenin en az 1 senesi boyunca çalışmış olma zorunluluğu bulunuyor. L1 vizesi sahibinin eşi L2 vize ile Amerika'da herhangi bir sınırlandırma olmadan çalışabilir. Bir diğer deyişle eşinizin de çalışma vizesi olur.

Önemli Not: Eğer L-1 vizeniz varsa zamanı geldiğinde Green Card başvurusu yapabilirsiniz.

L1 Vizesinin Alt Kategorileri

L-1 vize türünün iki alt kategorisi vardır: yöneticiler için olan L-1A 7 yıla kadar geçerlidir, L1B ise belli bir konuda uzmanlığı olan çalışanlara 5 yıllık verilir

L 1 başvuru süreci nasıldır?

"Standart" L-1 vizesi için her birey ayrı başvuru yapılır.

"Genel" L-1 vizesi ise bazı kriterlere sahip işverenler içindir. Bu vizeyi alan işveren belirli sayıda vizeyi istediği çalışanlarına verebilir.

L-1 başvuru süreci evrak işinin çok olması sebebiyle çetrefillidir. Bundan dolayı çalışanın Amerika'ya gidiş tarihinden 6 ay öncesinden başvurusunu yapmasını tavsiye ederiz. Teferruatlı bir süreç olmasından ötürü bu vize türü konusunda tecrübeli bir avukattan yardım almanız yararınıza olacaktır.

Önemli Not: L-1 vizesi başvurusunu çalışan adına işveren yapar.

L-1 vizesi kaç yıl kadar geçerlidir?

L-1 3 aydan 5 yıla kadar geçerli olabilir. Ancak vize süresi uzatılsa da toplam 7 yılı geçemez.

L1 vizenizin süresi dolduktan sonra Amerika dışında bir yıl çalıştıktan sonra tekrar başvurabilirsiniz.

L1 vizesi ile ailemi yanımda götürebilir miyim?

Aile üyeleri L2 vizesi için başvurabilirler. Eşler bu durumda Amerika'da doğrudan çalışma hakkı elde ederler. 21 yaşını doldurmamış olan çocuklar ise Amerika'da okula gidebilirler ancak çalışmaları mümkün değildir.

L 1 vize yenilemesi nasıl yapılıyor?

Vize yenilemesi için başvuranın Amerika dışındaki bir Amerika konsolosluğuna veya büyükelçiliğine gitmesi gerekmektedir. Amerika dışına çıkıp daha sonra geçerli olmayan L-1 vizesiyle giriş yapamazsınız.

L1 vizesiyle iş değişikliği mümkün mü?

L1 vizesi olan bir çalışan genellikle sadece kendisi adına başvuru yapan şirket için çalışabilir. Ancak eğer çalışan "Genel" L-1 vizesi ile Amerika'ya giriş yaparsa, aynı pozisyonda kalmak şartıyla Genel L-1 vize başvurusunda belirtilen diğer şirketlerde de çalışabilir.

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page