top of page

Amerika | Green Card Başvurusu


Amerika Birleşik Devletleri bayrağı

Amerika vizeleri Immigrant (göçmen) ve Non-immigrant (göçmen olmayan) olarak ikiye ayrılıyor. Immigrant (göçmen) vizeleri ABD'ye kalıcı olarak yerleşmek isteyenlere verilirken, non-immigrant ise belli bir süre sonra ABD'yi terk edecek olanlara tahsis ediliyor.

Green Card Nedir?

Green Card bir göçmen vizesidir ve sahibine ABD'de oturma ve çalışma (ve isterse iş kurma) hakkı tanımaktadır. Green Card Amerika'da oturma izni ve çalışma izni yerine geçer. Amerika'ya yerleşmenin en kolay yoludur. Fakat Green Card almanın dışında birkaç yol daha bulunuyor ki sonraki yazılarımızda bunlara da değineceğiz.

Green Card Almanın Yolları

Aslında Green Card almanın birçok yolu bulunuyor:

  • Aile Yoluyla - Eğer eşinizin Green Card'ı varsa sizin ve evlenmemiş oğlunuz veya kızınız için başvuru yapabilirsiniz.

  • Evlilik Yoluyla - Evlendiğiniz kişi Amerikan vatandaşıysa kısa sürede Green Card sahibi olabilirsiniz.

  • İş / Yatırım Yoluyla -EB1, EB2, EB3, EB4 ve EB5. Bunların ilk üçü (EB1, EB2 ve EB3) uluslararası şirketlerde üst düzey yöntecilik yapan veya tecrübeli, yetenekli, yüksek lisans sahibi (profesör, araştırma görevlisi) kişilere veriliyor ve genelde Amerika'da bir sponsorunuzun olmasını gerektiriyor. EB4 ise çok özel çalışanlara verilen bir Green Card türü. EB5 ise ABD içinde yatırım yapmanız kaydıyla veriliyor.

  • Çekiliş Yoluyla (Green Card Lottery veya resmi adıyla Diversity Visa). ABD her sene çekiliş yoluyla dünya genelinde green card başvurusu yapan 50.000 kişiye oturma ve çalışma hakkı, diğer adıyla Green Card veriyor. "Peki ABD neden böyle bir uygulama yapıyor?" sorusunun cevabı ise Amerika'nın geçmişiyle alakalı. ABD göçmenler tarafından kurulmuş bir ülke olmasından ötürü gurur duyuyor ve etnik, dil, din çeşitliliğinin ülke için zenginlik olduğuna inanıyor. Bu sebeplerden ötürü ABD her yıl farklı ülkelerden sınırlı sayıda yabancıya Amerika'da kalıcı statüde yaşama imkanı tanıyor.

Çekilişten Green Card Çıkma İhtimali nedir?

Ücretsiz olarak başvurabileceğiniz Green Card çekilişleri her sene yapılıyor. Her ülke için belirlenen bir kota var ve her ülkeden sınırlı sayıda başvuru sahibine Green Card veriyorlar. (Hatta bazı yıllar bazı ülkelerden başvuru kabul edilmiyor). Bu kotaların ne olduğu bilinmiyor. Fakat bilinen bir şey var; o da bir ülkeye toplam kotanın %7'sinden fazlası verilmiyor.

Fakat bu linkteki resmi istatistiklere bakılırsa 2015'te Türkiye'den yaklaşık 255.000 Green Card başvurusu yapılmış. Aynı yıl içinde Türkiye'deki talihli sayısı ise 3688, bunu 2015 green card Türkiye kontenjanı diye de düşünebilirsiniz. Yani kaba bir hesapla Türkiye'den başvuru yapan birisine Green Card çıkma ihtimali, kota ve başvuru sayılarına göre değişmekle beraber, %1-1.5 civarında gibi gözüküyor. Varsa, elbette eşiniz de çekiliş için başvuru yapabilir ve böylece şansınızı iki katına çıkarabilirsiniz.

Önemli not: Green Card başvuruları başvuranların doğum yerine göre değerlendirmeye alınıyor. Yani TC vatandaşıysanız ve Türkiye'de doğmuşsanız Türkiye'nin ülke kotası dahilinde değerlendiriliyorsunuz. Ama TC vatandaşı iseniz, ama mesela doğum yeriniz Almanya ise, başvurunuz Almanya kotası dahilinde değerlendiriliyor. Eğer Türkiye kotasında değerlendirilmek istiyorsanız bunu başvurunuzda belirtmeniz gerekiyor. Bir diğer deyişle doğduğunuz yer Green Card kazanma şansınızı artırabilir veya azaltabilir.

Bizim tavsiyemiz her sene Green Card başvurusu yapmanız yönünde. Kaybedeceğiniz hiçbir şey olmadığı gibi eğer Amerika'ya yerleşmeyi düşünüyorsanız sadece 30 dakikanızı alacak ve herhangi bir ücret ödemenizi gerektirmeyen bu başvuru sonucunda çok güzel bir haber alma ihtimaliniz , her ne kadar green card Türkiye kontenjanı düşük olsa da, yine de var.

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page