top of page

Amerika | Green Card Sahibi Olmanın Avantajları


Green Card sahibi olmanın avantajlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Amerika'ya vizesiz seyahat edebilirsiniz. (Fakat AB ülkelerine veya TC pasaportlulara vize uygulayan ülkeleri seyahat etmek için Schengen (ve diğer)vizesine ihtiyacınız olacaktır.)

 • Amerika Birleşik Devletleri'ni oluşturan 50 eyaletin herhangi birinde çalışabilir, iş kurabilir, kısaca istediğiniz gibi yaşayabilirsiniz.

 • İşverenin sponsorluğuna gerek duymadan bir Amerikan vatandaşı gibi herhangi bir işte çalışabilirsiniz.

 • Eğitiminiz için ABD'nin sunduğu maddi yardımlardan yararlanabilirsiniz.

 • Eğer yaşadığınız eyaletteki bir okula kayıt olursanız okul ücretinde indirim elde etme imkanından faydalanabilirsiniz.

 • Eşinize ve evlenmemiş (21 yaşından küçük) çocuğunuza sponsor olabilir ve onların da Green Card sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz.

 • Amerika'da Amerikalıların sahip olabildiği tüm mal ve mülke sahip olabilirsiniz.

 • Green Card sahibi olmak demek aynı zamanda Amerikan Vergilerine tabi olduğunuz anlamına gelir. ABD sadece ABD sınırları içinde değil tüm dünyada edindiğiniz geliri vergilendirir. Eğer ABD'ye yerleştikten sonra Türkiye kaynaklı gelir elde etmeye devam edecekseniz konuyu Amerikalı bir vergi avukatıyla danışmanızı tavsiye ederiz.

 • 5 yıllık yasal süreyi doldurduktan sonra Amerikan Vatandaşlığına geçmek için başvuru yapabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Green Card sahibi olmanın avantajlarından sadece siz değil aynı zamanda aileniz de yararlanabilirsiniz. Dolayısıyla avantajları ve dezavantajları bir bütün olarak değerlendirmenizi öneririz. Mesela eğer Amerika'ya yerleştikten sonra da Türkiye'de gelir elde etmeye devam edecekseniz işin vergi boyutunu araştırmanızı tavsiye ederiz.

Amerika Vatandaşlığına geçmek için gerekli şartlar

Amerikan vatandaşlık başvurusu yapabilmek ve sonrasında Amerikan vatandaşlığına geçmek için Green Card'ınızı aldığınız tarihin üzerinden 5 sene geçmiş olması gerekiyor. Bu geçen 5 senenin en az 30 ayını Amerika sınırları içinde geçirmiş olmak şartı bulunuyor. Yine bu toplam 5 senelik süre içerisinde; bir yıl içinde 6 aydan fazlasını Amerika dışında geçirdiyseniz başvuru yapma şansınızı kaybediyorsunuz. Bazı istisnai durumlar göz önünde bulunduruluyor ve bahsi geçen şartlara uymayan başvurular yine de değerlendirmeye alınabiliyor. Ancak ABD'de genel kurallara uymanın daha sonra istisna yaptırmaktan çok daha kolay olduğunu unutmayın.

Green Card sahibi olmanın Amerikan vatandaşı olmaktan ne farkı var?

Birbirine çok yakın olasalar da Amerikan vatandaşlığı avantajları Green Card'a göre daha fazladır.

 • Green Card sahipleri oy veremiyor.

 • Green Card sahipleri eğer suç işlerse sınırdışı edilebilir. Hatta USCIS (ABD göçmen hizmetleri)'e haber vermeden adres değişikliği yapmak bile sınırdışı edilmenize yol açabilir.

 • Eğer 1 yıldan uzun bir süreyi ABD sınırları dışında geçirirseniz ABD sizin ülkeyi terkettiğinize kanaat getirip Green Card'ınızı iptal edebilir.

Çifte Vatandaşlık Mümkün Mü?

Amerikan vatandaşlığı avantajlarından bir tanesi de çifte vatandaşlığın engelleyen herhangi bir kanun olmamasıdır. ABD kanunlarında çifte vatandaşlıkla ilgili bir madde bulunmuyor. Dolayısıyla Amerikan vatandaşlığına geçip, hem Amerikan vatandaşlığının avantajlarını kullanabilirsiniz hem de Türk vatandaşlığınızı korumuş olursunuz.

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page