top of page

Antigua ve Barbuda Pasaportu ile Dünyayı Vizesiz Gezebilirsiniz


Antigua & Barbuda Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı

Antigua & Barbuda Vatandaşlığı almak için 18 yaşını doldurmuş olmak ve başvurularda aranan bazı özelliklere sahip olmak gerekiyor.

Mevcut uygulama dahilinde vatandaş olmak isteyenlere 3 seçenek sunuluyor:

  • Onaylanmış gayrimenkul projelerine USD 400,000 tutarında yatırım yapmak. Yaptığınız yatırımı 5 yıl boyunca veya önceden belirlenen süre boyunca satamıyorsunuz.

  • National Development Fund (NDF)'a başvuru yapan başına en az USD 200,000 bağışta bulunmak

  • Tek yatırımcı olarak en az USD 1,500,000 tutarında yatırım yapmak.

Başvuru Ücretleri

Her 3 seçenek için de ücretler başvuran başına USD 50,000, eşler (18 ila 25 yaşındaki çocuklar ve 65 yaşını doldurmuş ebeveynler) için USD 50,000, ve 18 yaşını doldurmamış çocuklar için de USD 25,000.

Ancak, NDF seçeneği dahilinde 4 kişilik bir aile için başvuran ve eşi için USD 50.000'er ödenmesi gerekirken 2 çocuk için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmiyor.

Bunlara ek olarak ödenmesi gereken diğer ücretler ise şu şekilde:

Her başvuran ve eşler için USD 7,500'er, 12-17 yaşlarındaki çocuklar için USD 2,000'er, 18-25 yaşlarındaki çocuklar ve 65 yaş üstü ebeveynler için de USD 4,000'er ödenmesi gerekiyor.

Bu ücretler yukarıda bahsettiğimiz her 3 alternatif için de geçerlidir.

Antigua & Barbuda Vatandaşı Olmanın Avantajları

2009 yılında imzalanan bir anlaşma ile Antigua ve Barbuda vatandaşlarının Schengen ülkelerini vizesiz ziyaret etmelerinin önü açıldı. Buna göre Antigua & Barbuda vatandaşları Schengen bölgesinde 3 ay boyunca kalabiliyor ve bunu 6 ayda bir tekrarlayabiliyorlar.

136 Ülkeye Vizesiz Seyahat İmkanı

Antigua & Barbuda pasaportu dünyayı gezerken de size avantaj sağlamaya devam ediyor. Bu pasaport ile Kanada, Hong Kong, Singapur, Birleşik Krallık (İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda) ve Avrupa (Schengen) ülkelerine kolayca ve vize ile uğraşmadan seyahat edebilirsiniz.

Commonwealth Üyesi

Antigua ve Barbuda Commonwealth'e (İngiliz Milletler Topluluğu) dahil bir ülke, bu da Antigua ve Barbuda vatandaşlarına diğer 52 Commonwealth üyesi ülkelerde ayrıcalıklar tanınmasını sağlıyor.

Antigua ve Barbuda'da Vergiler Çok Düşük

Sermaye kazancı ve veraset vergisinin olmadığı Antigua ve Barbuda'da gelir vergisi de Nisan 2016'da kaldırıldı. Eğer burada daimi olarak ikamet ediyorsanız veya yılın en az 183 gününü bu ülkede geçiriyorsanız bu ülkede oturduğunuz varsayılıyor. Eğer Antigua & Barbuda'da yaşamıyorsanız ve sadece vatandaşlığınız varsa dünya genelinde elde ettiğiniz geliriniz vergiden muaf oluyor. Geçici olarak Antigua&Barbuda'da bulunanlar ise sadece burada elde ettikleri geliri üzerinden vergi ödemekle yükümlüdürler.

Kurumlar vergisi olarak net kazancın 25%'i kadarını ödemeniz gerekiyor ancak bazı şirketlere 20 yıl boyunca devam eden vergi avantajları ve gümrük vergisi muafiyetleri tanınabiliyor.

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page