top of page

Birleşik Arap Emirlikleri'nde Oturma İzni Sahibi Olmak (Emekliler için)


Dubai panoraması
Dubai panoraması

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) göçmen politikasında önemli bir değişiklik yaparak BAE'de yaşayan 55 yaş üzerindeki yabancılara emekli olduktan sonra da geçerli olacak oturma izni sağlayacağını açıkladı. 2019'da yürürlüğe girecek olan bu kanunun ekonomiyi canlandırması ve uzun vadeli büyümeye katkıda bulunması bekleniyor.

BAE nüfusunun %80'ini oluşturan yabancılar bugüne kadar çalışarak, gayrimenkule yatırım yaparak, ve yüksek alım güçleri sayesinde tüketim yaparak BAE ekonomisine ve özellikle Dubai ve Abu Dhabi yerel ekonomilerinin büyümesine uzun yıllardır katkıda bulundular. Ancak yabancıların BAE'de sahip oldukları oturma izinleri sadece orada çalıştıkları (veya iş yaptıkları) süre boyunca geçerli oluyordu. Bu belirsizlik Dubai veya Abu Dhabi'de yaşayan yabancılar arasında huzursuzluğa neden oluyordu.

Kanun değişikliği ile BAE oturma izninleri 5 yılda bir yenilenecek. Dubai oturma izni veya Abu Dhabi oturma izni almak için ya en az 2 milyon dirham ($544,500) değerinde gayrimenkul sahibi olmalısınız ya da en az 1 milyon dirham ($272,250) değerinde birikim yapmış olmanız, veya aylık gelirinizin en az 20,000 dirham ($5445) olması gerekiyor.

Bu değişiklikle beraber BAE hem gayrimenkul piyasasını canlı tutmayı hem de belli bir yaşın üzerindeki yabancıların ekonomiye katkı yapmaya devam etmelerini hedefliyor. Geçtiğimiz Haziran ayında yine bazı değişiklikler yapılmış ve BAE'de kurulacak şirketlerde yabancı hisselerinin %100 olmasına izin verilmişti. Bunun yanı sıra yatırımcılara ve bazı konularda uzmanlık sahibi olanlara da 10 yıllık oturma verilmesinin önü açılmıştı.

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page