top of page

İngiltere | Brexit Ankara Antlaşmasını Nasıl Etkiler?


brexit ankara antlaşması

Ankara Antlaşması geçerliliğini yitirecek mi?

İngiltere’nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasıyla beraber Ankara Antlaşması'nın geçerliliğini yitireceği düşünülüyor. Ancak İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması için iki senesi var ve bu iki senelik süre içinde vize almış olanların haklarının korunacağı düşüncesinin hakim olduğunu söylemeliyiz.

Son durum nedir?

Ankara Antlaşması vizesi başvuruları açık olduğu sürece vizeye başvurabilir ve ilk etapta bir yıllık vizenizi alabilirsiniz. Ankara Antlaşması tahtında vize başvurusu almaya devam ediyorlar ve dolayısıyla başvuru yapabilirsiniz.

İngiltere'nin kazanılmış hakları geriye dönük olarak koruyacağını varsayabiliriz, ve dolayısıyla birinci yıl sonunda uzatma talebinde bulunabilir ve üç yıllık uzatma alabilirsiniz.

Oturma izinleri ve vatandaşlık hakları bu durumdan nasıl etkilenir?

4 senenin sonunda süresiz oturma izni başvuru zamanınız geldiğinde belki artık Ankara Antlaşması geçerliliğini yitirmiş olabilir. Ancak oturma izninin Ankara Antlaşması'yla bir bağlantısı yoktur, dolayısıyla eğer sürenizi doldurduysanız bu durum oturma izninizi almanız için yeterli olacaktır.

Vatandaşlık hakkınız da yine Ankara Antlaşması vizesinden bağımsız değerlendirilir. Süresiz oturma iznini aldıktan bir yıl sonra İngiliz vatandaşlığına başvurma hakkına sahip olursunuz.

ความคิดเห็น


Son Yazdıklarımız
bottom of page