top of page

Amerika | Green Card'ın Size Tanıdığı Hakları Hangi Durumlarda Kaybedersiniz?


Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz yollardan birini kullanarak Green Card sahibi oldunuz diyelim. Peki bu kartın size verdiği hakları hangi hallerde kaybedersiniz?

Öncelikle Green Card yaşantısını Amerika'da sürdürmesi öngörülen kişilere veriliyor. Bir başka deyişle Green Card'ı aldıktan sonra vaktinizin çoğunu Amerika dışında geçirirseniz kartınızı yenileme zamanı geldiğinde kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.

Green Card vatandaşlık anlamına gelmiyor. Amerikan vatandaşı olmuyorsunuz. Sadece ABD'de oturma ve çalışma izniniz oluyor. ABD'deki işverenler fazladan formaliteye tabi olmadan ve yükümlülük altına girmeden sizi işe alabilirler. Yani bir işveren gözünde bir Amerikalıdan farkınız kalmıyor. Bu iş bulmak için büyük avantaj. Eğer Green Card'ınız yoksa iş bulmanız maalesef çok zor.

Amerikan pasaportu sahibi olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken konular var

Amerikan pasaportu alabilmek için Amerikan vatandaşı olmanız gerekiyor. Vatandaşlık başvurusu yapabilmek için de Green Card'ınızı aldığınız tarihin üzerinden 5 sene geçmiş olması gerekiyor. Bu geçen 5 sene içinde de an az 30 ayınızı Amerika sınırları içinde geçirmiş olma şartı bulunuyor. Yine bu 5 sene içinde bir yıl içinde 6 aydan fazlasını Amerika dışında geçirdiyseniz başvurma yapma şansınız yok. Bazı istisnai durumlar göz önünde bulunduruluyor ve bahsi geçen şartlara uymayan başvurular değerlendirmeye alınabiliyor. Ancak ABD'de genel kurallara uymanın daha sonra istisna yaptırmaktan çok daha kolay olduğunu unutmayın.

Amerika dışında elde ettiğiniz gelirinizi beyan etmelisiniz

Vergi konusuna gelince, Amerikalılar gibi vergiye tabi oluyorsunuz. Bu da şu anlama geliyor; elde ettiğiniz gelirler üzerinden hem federal vergiler hem de yaşadığınız eyaletteki vergileri ödemekle yükümlüsünüz. Buna ek olarak IRS (Internal Revenue Service), Amerika dışında elde edilen gelirlerin de beyan edilmesini ve eğer vergilendirilecek bir tutar çıkarsa bunların vergisini ödemenizi istiyor. Bu ayrıntılı konu ile ilgili doğru bilgi edinmek bu konularda tecrübeli bir mali müşavire veya vergi avukatına danışmanızı tavsiye ediyorum.

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page