top of page

İtalya'ya yerleşmenin 3 Yolu


Bir İtalya sahil kasabası
Bir İtalya sahil kasabası

İtalya son bir senedir sessiz sedasız iki göçmenlik programını uygulamaya koydu. Bunlardan birincisi İtalya yatırımcı vizesi, diğeri ise vergi karşılığı vize programı. 2019'da uygulamaya gireceği tahmin edilen üçüncü programın ise yabancı emeklilerin İtalya'da yaşamalarını kolaylaştırması bekleniyor.

1. İtalya Yatırımcı Vizesi

İtalya'da önce 2 senelik sonra 3 senelik verilen italya oturma izni, 5 sene sonunda size süresiz oturma iznine sahip olmanızı sağlıyor. Bu vize programı için yapmanız gerekenler:

  • İtalya'da yerleşik start up'a 500,000 Euro tutarında yatırım yapmak;

  • Bir İtalyan firmasına (Limited Şirket) 1 milyon Euro tutarında yatırım yapmak;

  • Hayır işi için 1 milyon Euro tutarında bağış yapmak;

  • İtalyan devlet tahvillerine 2 milyon Euro tutarında yatırım yapmak.

İşlemler yaklaşık 30 gün sürüyor. Başvurunuz resmen onaylanmadan önce yatırım yapmanız gerekmiyor.

2. Vergi Karşılığı Oturma İzni

Yılda 100,000 Euro veya daha fazla vergi ödeyen yatırımcılara yönelik geliştirilen bu göçmenlik programına göre vergi mukimliğinizi (tax residency) İtalya'ya taşıdığınız taktirde İtalya dışında ne kadar gelir elde ederseniz sadece yılda 100,000 euro ödemekle yükümlü oluyorsunuz. Ancak İtalya'da elde edeceğiniz gelir İtalya vergi kanunlarına tabi oluyor.

Başvuru sahipleri aile bireyi başına yıllık 25,000 Euro ödeyerek aile bireylerini de bu programa dahil edebiliyorlar.

3. Emekliler için Oturma İzni

Geçtiğimiz günlerde açıklanan yeni bir göçmenlik programına göre İtalya'nın güneyinde yer alan bazı bölgelere yerleşmeye karar veren yabancı emekliler maaşlarını İtalya'da vergi ödemeden harcayabilecek ve yerel ekonomiye katkıda bulunmalarını sağlamak için 10 yıl boyunca italya oturma izni ne sahip olacaklar.


Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page