top of page

Kanada Göçmen Kabul Puanları Düşmeye Devam Ediyor. Bu Fırsatı Değerlendirin!


Kanada Express Entry Davetiye Sayısında Büyük Artış Var

Ekspres Giriş (Express Entry) yoluyla göçmenlik başvurusu yapanlar arasından kabul edilen sayısı her geçen gün artıyor. 2017'nin sadece ilk 4 ayında, 2016'da gönderilen toplam göçmenlik başvuru davetiyesi (Invitation to Apply) kadar davetiye gönderildi. Bunu bir de rakamlarla ifade edersek; 2017'de bugüne kadar gönderilen davetiye sayısı 35,973 iken, bu sayı 2016 yılının tamamı için 33,782 idi.

Göçmen Kabul Puanının (CRS) Düşmesi Çok İyi Haber

Diğer yandan bu yılın başında kabul edilen en düşük göçmen puanı 497 iken dün yapılan çekilişte en düşük puan 415 olarak açıklandı. Son altı çekiliştir devam eden göçmen puan düşüşü daha da devam edecek gibi görünüyor. Bu da Kanada Express Entry sistemi dahilinde başvuru yapanların daimi ikamet hakkı kazanma ve Kanada'ya yerleşme ihtimallerinin arttığını gösteriyor. Bir yandan göçmen kabul puanı düşüyor (bu da kriterlerin eskisi kadar katı değil anlamına geliyor), diğer yandan da kabul edilen göçmen sayısı artıyor. Bu iki olumlu gelişmenin süresiz oturma hakkı elde ederek Kanada'ya yerleşmek isteyenlerin işini oldukça kolaylaştırdığını şimdiden görmeye başladık.

415 Göçmen Puanı (CRS) Alabilecek Aday Profilleri

Kanada Express Entry dahilinde başvuru yapıp 415 göçmen puanı alarak Kanada'ya yerleşmek konusunda şansı yüksek olan bazı aday profilleri üzerinde çalıştık ve çıkan sonuçları sizlerle paylaştık:

- Ahmet, bekâr ve 30 yaşında. Kendi dalında Master yapmış ve bir firmada üç yıldır yönetici pozisyonunda çalışıyor. Kanada'da daha önce hiç bulunmamış. IELTS sınavının Speaking (Konuşma), Listening (Dinleme), ve Writing (Kompozisyon) bölümlerinden 8.5 , Reading (okuma) bölümünden de 6.5 almış. Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde Ahmet'in göçmen puanı 415 olarak ortaya çıkıyor.

- Mert ve Gizem üniversite mezunu evli bir çift. İkisi de 34 yaşında. Kanada'da daha önce hiç bulunmamışlar. Gizem'in yazılımcı olarak 3 yıllık deneyimi var. Mert'in ise vasıf gerektiren bir işi yok. İkisi de iyi derecede İngilizce biliyorlar ve IELTS'de her bölümden ortalama 8 puan almışlar. Buna göre Mert ve Gizem'in ortaya çıkan göçmen puanları 415 oluyor.

- İlhan 40 yaşında, Master yapmış ve 5 seneyi aşkın süredir inşaat mühendisi olarak çalışıyor. İyi derecede İngilizce biliyor. İhan'ın bu özellikleriyle alacağı göçmen puanı 415 oluyor.

- Ali 29 yaşında ve iki yıllık turizm bölümü mezunu. Üç yıldır restoran yöneticisi olarak çalışıyor. Kanada'ya daha önce 1 haftalığına daimi ikamet sahibi teyzesini ziyaret etmek için gelmiş. Ali çok iyi seviyede İngilizce biliyor. Buna göre Ali'nin göçmen puanı 419 oluyor.

- Sema 30 yaşında ve üniversiteyi Kanada'da okumuş. 1 yıldır Kanada'da finansal analist olarak çalışıyor ve bundan önce başka bir ülkede 1 yıl çalışmışlığı da var. Sema orta derecede İngilizce biliyor. Bu özellikleri 415 göçmen puanı alması için yeterli oluyor.

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page