top of page

Kanada | Eğer Göçmen Puanınız Düşükse Provincial Nominee Program (PNP) Çıkış Yolunuz Olabilir


kanada eyalet haritası

Kanada Eyaletlerinin uygulamaya koyduğu aday programları geçtiğimiz süre içerisinde göçmen seçimi konusunda ne kadar önemli role sahip olduklarını gözler önüne serdi. Bunun neticesinde göçmen adayları Eyalet Aday Programlarını (PNP) artık çok yakından takip eder hale geldiler. Zira Kanada'da daimi ikamet elde etmenin en kolay yolu bu programlar dahilinde başvuru yapmaktan geçiyor.

Geçtiğimiz iki senede PNP dahilinde en çok göçmen kabul eden eyaletler aşağıdaki tabloda da görüldüğü üzere Ontario (Toronto) ve British Columbia (Vancouver) oldu. Neredeyse toplamın yarısını sadece bu iki eyaletin kabul ettiği göçmenler oluşturdu. Eyalet Aday Programıyla göçmen kabul eden diğer eyaletler arasında Saskatchewan ve Nova Scotia da dikkat çekiyor. Quebec eyaleti bu sistemden bağımsız bir göçmen programı yürüttüğü için istatistikleri bu tabloda yer almıyor.

kanada eyalet programı aday dağılımı

Provincial Nominee Program Nasıl İşliyor? Bu programlar ile ilgili eyaletten eyalete değişen uygulamalar görmek mümkün. Bazı PNP'ler için ya sizin bir başvuru yapmanız ya da ilgili olduğunuza dair bir beyanda bulunmanız gerekirken, başka Provincial Nominee Programlar sizin doğrudan başvuru yapmanıza izin vermiyor ve onlar aday havuzundan aday seçip sizinle irtibata geçiyorlar.

PNP'ler arasındaki farklılıklar bununla da sınırlı değil. Mesela bazı programlar adayın iş teklifi almış olmasını şart koşarken diğerleri istemeyebiliyor. Ya da bazı programlar ilk başvuranlara öncelik verirken diğerleri davetiye modeline göre çalışıyorlar.

Özellikle düşük göçmenlik puanına sahipseniz PNP'den alacağınız 600 puan ile birçok adayın önüne geçebilirsiniz. Bu da PNP'leri birçok aday için Kanada'ya göçmen olarak gitmenin en kolay yolu haline getiriyor.

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page