top of page

Kanada'ya Yerleşmek Artık Çok Daha Kolay Hale Geliyor


Kanada'nın 2018 yılı için kabul edilecek asgari göçmen sayısının 300.000 seviyesinin altına düşmeyeceği yıl boyunca yetkililerce birçok defa ifade edildi. Uygulamada olan Kanada göçmenlik politikasının önceliklerinden biri göçmenlerin süresiz oturma izni sahibi olmalarını ve mümkün mertebe Kanada vatandaşlığına geçmelerini sağlamak.

Kanada yılda en az 300 bin yeni göçmen kabul edecek

2016 yılı sonlarına doğru 2017 yılı için hedeflenen yeni göçmen sayısının 300 bin olduğu duyurulmuş ve yakın gelecekte de bu seviyenin korunacağı açıklanmıştı. Bu da Kanada'ya göçmenlik için Express Entry yöntemiyle başvuru yapanların şansının artacağına işaret ediyordu. Bugün gelinen nokta bunu doğrular nitelikte: Şu an itibariyle 2017'de göçmen adaylarına gönderilen davetiye sayısı 2016'da gönderilen davetiye sayısının toplamını geçmiş durumda. Üstelik göçmen puanlarında da büyük düşüş var; bu da daha az nitelikli göçmen adaylarının da oturma izni sahibi olma şansı olduğu anlamına geliyor. Bu rakamlar Kanadaya yerleşmek isteyenlerin şanslarının geçmiş yıllara nazaran çok daha yüksek olduğunu gözler önüne seriyor.

Kanada oturma izni almak için farklı birçok göçmen programı mevcut

Express Entry'nin yanında hızlı büyüme yaşayan firma ve sektörlerde istihdamı hızlandırmak için Global Skills Strategy gibi uygulamalar da yürürlüğe kondu. Mesela bu uygulamaya bağlı olarak yapılan başvurular 2 hafta gibi kısa bir sürede sonuçlandırılıyor. Diğer yandan Atlantik Kanada olarak da bilinen 4 eyalete (Nova Scotia, New Brunswick, Prince Edward Island, Newfoundland & Labrador) yönelik oluşturulan göçmen programı ile (Atlantic Immigration Pilot) bu eyaletlere daha fazla göçmenin yerleşmesi hedefleniyor. Bu sebepten ötürü eğer kafanızda Kanadaya yerleşmek fikriniz varsa Kanada oturma izni sahibi olmanın farklı yollarını unutmayın ve Kanada'daki bölgeler ve sundukları imkanlar hakkında olabildiğince fazla bilgi edinmeye çalışın.

Ailelerin bir arada olması daha kolay hale geliyor

Her ne kadar göçmenlerin Kanada'ya sağlayacakları ekonomik katkı ön planda tutuluyor olsa da, ailelerin bir araya gelmeleri ve Kanadaya yerleşmek hayallerini birlikte gerçekleştirmeleri de Kanada göçmen politikasının öncelikleri arasında yer alıyor. Buradaki sebep ailelerin bir araya geldiğinde Kanada kültürüne alışmalarının daha kolay olması şeklinde açıklanıyor. Zaten bunun etkilerini yapılan göçmen puanı hesaplamalarında da görmek mümkün. Kanada'ya yerleşmek istiyorsanız ve Kanada'da süresiz oturma izni olan bir kardeşiniz varsa artık ekstra puan (15 puan) alabildiğiniz gibi, eşler için sürecin kısaltılmış olduğunu ve aile mensubu dedeler-nineler için yıllık kotanın 5 binden 10 bine yükseltildiğini yakın zamanda gözlemledik.

Kanada Vatandaşlığına Geçiş Kolaylaştırılıyor

Eğer senatodan geçerse Kanada oturma izni sahibi olanların vatandaş olabilmeleri için geçmesi gereken süre 6 yıldan 5'e düşürülecek. Halihazırda 6 senenin 4 senesi Kanada'da bulunma şartı varken değişiklikle beraber 5 senenin 3 senesi Kanada'da bulunmak vatandaşlık başvurusu yapmak için yeterli olacak. Buna ek olarak geçici çalışma izni veya öğrenci vizesi ile kalmış olduğunuz süre toplam kalış sürenize eklenebilecek. Tüm bu değişiklikler Kanadaya yerleşmek isteyenlere avantaj sağlayacak. Konuyla ilgili bu yazımızı okuyup daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sonuç

Kanadaya yerleşmek isteyenlerin sahip oldukları tecrübe ve özelliklere göre izleyebilecekleri birçok yol bulunuyor: Express Entry, Eyaletlere Özel İstihdam Programları (PNP- Provincial Nominee Programs) ve Bölgesel göçmenlik programlarını (bkz. Atlantic Immigration Pilot). Sizin için en uygun ve en kısa yoldan Kanada kapılarını hangi programın açacağını öğrenmek için araştırmaya şimdiden başlayın. Kanada'ya süresiz oturma izni sahibi olarak gittiğinizde ve 5 yılınızı doldurduğunuzda (ki bunun sadece 3 yılını Kanada'da geçirme zorunluluğu var) Kanada pasaportu sahibi olabilirsiniz.

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page