top of page

Kanada | Göçmen Programı Kanada'da Eğitimini Alanlara Avantaj Sağlıyor


Kanada göçmen programının başarılarından bir tanesi de yabancı öğrencilerin mezuniyet sonrası Kanada'da kalmalarını sağlaması oldu. 2016'da 30.000'den fazla öğrenci vizesi yerini daimi oturma iznine bıraktı. Kanada okullarından mezun olan öğrenciler oturma izinlerinin çoğunluğunu (%75'den fazlası) herhangi bir sponsor olmadan elde ettiler.

Kanada Hükümeti yabancı öğrencilerin Kanada'ya gelmesini teşvik ettiği gibi eğitim süresi sona erdikten sonra da kalmalarını sağlamak için de çeşitli avantajlar sunuyor. Mesela 19 Kasım 2016'da yürürlüğe giren bir değişiklikle Kanada'da eğitim görmüş öğrencilere ekstra göçmen puanı verilmesi sağlandı. Böylece bu göçmen adaylarının daha yüksek puan alarak üst sıralarda yer almaları amaçlandı. Bu değişikliğe göre 1 veya 2 yıl lisans programı bitiren adaylara 15 puan, 3 yıl ve üstü lisans programı bitiren veya Master / Doktora yapan göçmen adaylara ise ekstra 30 puan verilmektedir.

Bu değişiklikleri takip eden 3 ay içerisinde göçmenlik davetiyelerinin %46'sının yabancı öğrencilere (yeni mezunlara) gönderildiği gözlenmiştir. Kanadaya yerleşmek isteyenlerin bu durumu mutlaka dikkate almaları gerektiğini düşünüyoruz.

Bir başka dikkat çeken nokta ise 19 Ocak 2017'de Express Entry havuzunda yer alan ve Kanada'da daimi oturma izni için başvuran toplam 55,475 göçmen adayının %14'ü Kanada'da eğitim almış olmasıdır. Bu yabancı göçmen adaylarının ortalama puanı 423 iken, Kanada eğitimi olmayanların ortalama puanı 373 olmuştur. Kanadaya yerleşmek konusunda hazırlık yapanların eğer Kanada'da eğitim alma imkanları varsa bunun ileride daimi ikamet ve vatandaşlık sahibi olmak gibi faydaları olabilir.

17 Mayıs 2017'de yapılan çekilişte taban göçmen puanının 415 olduğu düşünülürse yabancı öğrencilerin bu ekstra göçmen puanlarından yararlandığını söylemek yanlış olmaz.

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page