top of page

Kanada | Aile büyüklerinizin Kanada'ya kalıcı olarak yerleşmesi için hangi adımları atmalısınız?


Aile Büyüklerine Yönelik Göçmen Programında Yeni Dönem Başlıyor
Kanada'nın aile büyüklerine yönelik (buna anne-baba, dede-nineler dahil) göçmenlik programı başvuruları eskiden beri belli bir yıllık kotaya göre veriliyor. Artık 2017'de aile büyükleri sponsorluk programında ön başvuru dönemi başladı. Böylece başvuru sayılarının büyümesini kontrol altına almak ve bu programı daha verimli kılmak amaçlanıyor.

Sadece bir başvuru hakkınız var

2017 Ocak ayında yapılan bir uygulamayla resmi internet sitesinde bulacağınız bir formu doldurmanız isteniyor. Bu formda başvuranın adı, soyadı, doğum tarihi ve iletişim bilgileri yer alıyor. Form doldurulduktan sonra size bir doğrulama numarası veriliyor. Bu numarayı bir köşeye yazın çünkü daha sonra ihtiyacınız olacak. Sadece bir başvuru hakkınız bulunuyor ve birden fazla yapılan başvurular dikkate alınmıyor.

Ön başvuru yapanların arasından rastgele 10.000 kişi seçiliyor

Bunu takip eden süreçte IRCC başvuru yapanlar arasından rastgele 10.000 kişi seçiyor. Bu seçilenlerin ise sponsorluk başvurularını yapmaları gerekiyor. Yani 10.000 kişi arasından seçilseniz de bu başvuru sürecinin bittiği anlamına gelmiyor (sadece ön başvurunuzu kabul edilmiş oluyor). Eğer seçilen 10.000 kişi arasında yer alıyorsanız sizden istenen tüm evrakları resmi mercilere sunmak için 90 gününüz var.

2017 için başvuru süresi doldu

Maalesef başvurular 3 Ocak 2017 ve 2 Şubat 2017 tarihleri arasında yapıldı. 2017 için başka başvuru alınmayacak. Bu seçilmeyen kişiler 2018 yılında tekrar başvuru yapabilirler.

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page