top of page

Kanada | IELTS, CELPIP, TEF Dil Sınavlarına Girme Şartı


Ekspres Giriş başvurusu yapabilmek için dil sınavına girmek şart mı?

Daha önceki yazımızda bahsettiğimiz Ekspres Giriş başvurusu yapabilmek için tüm adayların (anadili ingilizce/fransızca olanlar, üniversiteyi Amerika/İngiltere'de okumuş olanlar dahil) IELTS (ingilizce), CELPIP ve/veya TEF (fransızca) dil sınavlarına girmeleri gerekiyor. Bu sınavlar Listening (okuma), Reading (anlama), Speaking (konuşma) ve Writing (yazma) olmak üzere 4 bölümden oluşuyor ve her bölüm için ayrı puanlar alıyorsunuz.

IELTS ve TEF Puanlarının CLB Karşılığı

Eğer bu sınavlara girdiyseniz ve sonuçlarınızı biliyorsanız bu linke tıkladığınızda aldığınız puanların CLB (Canadian Language Benchmark) karşılıklarını görebilirsiniz. CLB puanlarını da Ekspress Giriş sayfasında ilgili bölümlere girerek Ekspres Giriş genel aday puanınızı hesaplayabilirsiniz.

Birinci Dil, İkinci Dil Kararı

Ekspres giriş sistemine giriş yaptıysanız ve Kanada’nın iki resmi dilini de (İngilizce ve Fransızca) biliyorsanız bu dillerden birisini birinci dil (first language) diğerini de ikinci dil (second language) olarak seçmelisiniz. Birinci olarak seçtiğiniz dilden en yüksek puanı alırken, ikinci dil için de ek puan alırsınız. Eğer bu dillerden sadece birisini biliyorsanız sadece tek dilden puan alırsınız ve ek puan alamazsınız. Eğer resmi dillerinden ikisini de çok iyi derecede biliyorsanız hangisinin birinci veya ikinci dil olacağına sınav sonuçlarınıza göre karar verebilirsiniz.

Yabancı dil sınavlarını hafife almayın

İngilizceyi veya Fransızcayı ana dili gibi bilenlerin düştükleri bir hata var ki o da IELTS, CELPIP, veya TEF gibi sınavları ciddiye almamaktır. Bu sınavlara girmeden önce test alışkanlığı edinmenizi ve en azından örnek test çözmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Yabancı dil puanlarının Ekspres Giriş adaylarının genel puanı üzerindeki etkisi yüksek olduğundan yapacağınız bir hata pahalı mal olabilir.

Son Yazdıklarımız
bottom of page