top of page

Kanada | Ekspres Giriş Sistemi (Express Entry)


Kafasında yurtdışına yerleşme fikri olanların mutlaka değerlendirmeye aldığı ülkeler arasında yer alan Kanada, yürüttüğü göçmen politikasıyla birçok ülke arasında öne çıkıyor. Kanada toprak alanı bakımından dünyanın en büyük 2. ülkesi ve GSMH listesinde Türkiye'nin bir sıra üstünde, 16. sırada yer alıyor. Buna karşın nüfusu sadece 35 milyon kişiden oluşuyor. Dolayısıyla Kanada Hükümeti hem iş gücünü artırmak hem de ekonomiyi canlandırmak için göçmenlere çeşitli imkanlar tanıyor.

Express Entry (Ekspres Giriş Sistemi)

Kanada'ya yerleşmek için izleyeceğiniz yollardan en popüler olanı Express Entry'dir.

Çalışan (işçi) statüsünde Kanada'ya yerleşmek isteyen her aday yaş, eğitim seviyesi, yabancı dil yeterliliği ve iş tecrübesine göre puan alıyor ve bir yetenek havuzuna konuyor. İlgili Bakanlıkça her ay en az iki kez yapılan çekilişlerde havuzdan tespit edilen minimum puan ve üzeri puanı olan adaylar seçiliyor. Seçilen adaylara başvuru davetiyesi gönderiliyor ve Kanada göçmenlik başvurusu yapmaları isteniyor. Adayların gerekli evrakları ve formları 60 gün içinde tamamlayıp sunmaları gerekiyor. Kanada ekspres giriş sisteminde kabul edilen adayların göçmenlik başvuru işlemleri ise genelde altı ay içinde sonuçlandırılıyor.

Quebec için ayrı bir başvuru süreci var

Express entry her ne kadar merkezi bir sistem olsa da Quebec eyaleti sadece kendi sistemi üstünden başvuru kabul ediyor ve aradıkları özellikler farklılık gösterebiliyor (mesela Fransızcayı iyi derecede bilmek bunlardan biri). Dolayısıyla Kanada'ya yerleşmek konusunda niyetiniz ciddiyse hangi bölgede yaşamak isteyebileceğiniz konusunda fikir sahibi olmalısınız.

450 Puan Seçilmenizi Garantileyecektir

Halihazırda ayda iki kere yapılan çekilişlerin her birinde kabul edilen göçmen sayısı yaklaşık 3000 civarındadır. 400 puanın üzerinde alacağınız bir puanın seçilmek için iyi bir puan olduğunu varsayabiliriz. Örnek vermek gerekirse 30 yaş altı, yüksek lisans derecesi olan, üç yıldan fazla iş tecrübesi bulunan ve IELTS sınavında CLB 9 seviyesinde puan alan bir aday 450'nin üzerinde puan alacaktır. (Bu linke tıklayarak alacağınız puan hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.)

3 Ekim 2018'de yapılan Kanada ekspres giriş (express entry) göçmenlik çekilişi sonucunda havuzdan seçilen 3.900 kişiye göçmenlik başvuru davetiyesi (ITA) gönderildi. Aynı çekilişte taban puan seviyesi (CRS) 445 oldu.

Express Entry - 30 yaş altındakilere öncelik tanıyor

Express Entry 30 yaş altında olanların daha şanslı olduğu bir sistem. Bunun en büyük sebebi yaş için verilen puanlar. 29 yaşında olan bir aday yaştan ötürü 110 puan alabiliyorken 39 yaşındaki bir aday bunun yarısını yani 55 puan alabiliyor. Buradan görülüyor ki bu iki adayın diğer özellikleri aynı olsa bile genç adayın genel puanı daha yüksek olacaktır. Kanada'ya yerleşmek isteyen ve 29 yaşını geçirmiş adaylar geçen her sene için daha az yaş puanı alacaklarından 30 yaş üstü başvuru yapmak isteyenlerin ellerini çabuk tutmaları gerekiyor.

Kanada'da okumak avantaj sağlıyor

Kanada’da okumak da adayların daha yüksek puan almasını mümkün hale getirdi. Kanada eğitimi alanlara ek puanlar veriliyor. Keza okulu bitirdikten sonra çalışma izni alan adaylar bir yıl çalıştıktan sonra edindikleri Kanada iş tecrübesi sayesinde de ekstra puanlar alabiliyorlar.

İş Teklifinizin olması eskisi kadar önemli değil

Express entry sisteminde halihazırda LMIA destekli iş teklifleri daha az puan getiriyor. LMIA, işverenin yabancı bir çalışana (işçiye) ihtiyacı olduğunu ve aradığı özelliklere sahip bir işçiyi Kanada'da bulamadığını gösteren ve alması gereken bir belgedir. Kanadalı işveren bu belgeyi alıyor ve firmasında çalıştırmak istediği işçiye gönderiyor. Bundan daha önce iş teklifi eşliğindeki LMIA belgesi Kanada göçmenlik adaylarına 600 puan kazandırıp çalışanın Kanada göçmeni olarak kabul edilmesini garantilerken artık LMIA eşliğindeki iş teklifleri için en fazla 200 puan veriliyor.

Ekspres Giriş (Express Entry) sistemindeki değişiklikler için bu yazımızı mutlaka okuyun!

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page