top of page

Kanada | Yeni Değişikliklerle Ekspres Giriş Sisteminde Ekstra Puanlar Almanız Mümkün


Kanada Göçmenlik Bürosu (IRCC) 6 Haziran 2017'den itibaren Fransızca bilenlerin ve kardeşi Kanada'da yaşayanların Ekspres Giriş sistemi dahilinde fazladan puan alacaklarını açıkladı.

Fransızca bilenler daha fazla puan alacak

Ekspres Giriş sistemine dahil olabilmek için öncelikle İngilizce veya Fransızca dil yeterliliğinizi Kanada Göçmenlik Bürosunun kabul ettiği sınavlara girerek ispat etmeniz gerekiyor. Aday Sıralama Sistemi'nde (CRS) alabileceğiniz toplam 1,200 puan bulunuyor. Şimdiki durumda birinci dil için maksimum 136 puan, ikinci dil için ise maksimum 24 puan alabiliyorsunuz. Bunu beceri puanınız (Skill Transferability) ile birleştirdiğinizde ekstradan 100 puan daha almanız mümkün.

Ekstra puan hesaplaması

6 Haziran 2017'den sonra hem Fransızca bilen adaylar ve İngilizce bilen ama birinci dili Fransızca olanlar daha fazla puan alabilecekler:

  • Eğer Fransızca dil sınavından CLB (Canadian Language Benchmark) 7 veya daha iyi seviyede puan ve CLB 4 seviyesinde İngilizce puanı alırsanız toplam aday puanınıza 15 ekstra puan daha eklenecek.

  • Eğer Fransızca dil sınavından alacağınız puan CLB (Canadian Language Benchmark) 7 veya üstü ve İngilizce puanınız da CLB 5 seviyesinde olursa toplam aday puanınıza 30 ekstra puan daha eklenecek.

Onatrio'da Fransızca bilmek avantajlı olabilir

Yürürlükte olan bir uygulamaya göre Ontario, eyalet aday programı dahilinde Ekspres Giriş yoluyla başvuru yapanlar için özel kontenjan açmış durumda. Bu yolu kullanmak için Fransızcada en az CLB 7 ve İngilizcede de en az CLB 6 seviyesinde puan almış olmanız gerekiyor.

Kanada'da kardeşim var (bkz. ekstra puan)

6 Haziran'dan sonra eğer Kanada'da yaşayan, Kanada vatandaşlığı veya süresiz oturma izni olan 18 yaşını doldurmuş bir kardeşiniz varsa ekstradan 15 puan daha alabilirsiniz. Bu ekstra puan eşinizin Kanada'da kardeşi olması durumu için de geçerlidir.

İş Aramak için Job Bank'e kayıt olma şartı kalkıyor

Ekspres Giriş yoluyla başvuru yapanların Job Bank'e kayıt yaptırma zorunluluğu 6 Haziran 2017 itibariyle kalkacak. Bu da hem iş arayan hem de işveren için daha fazla esneklik anlamına geliyor. Bu sayede her iki taraf da farklı yöntemler kullanarak aradığı işe veya iş gücüne ulaşmayı deneyebilecek.

Ancak Kanada'da henüz iş bulmadıysanız ve iş aramaya başlamak istiyorsanız yine de Job Bank'e kayıt olabilirsiniz. Bu seçenek gelecekte de ücretsiz olarak iş arayanlara sunulmaya devam edecek. Keza işverenler de bu Job Bank'ten faydalanabilecek.

Bu değişiklikler 6 Haziran'dan sonra uygulanacak, dolayısıyla bunun öncesinde başvuru yaparsanız ve eğer iş bulamadıysanız (veya eyalet aday programı çerçevesinde davetiye almadıysanız) Job Bank'e kayıt olma zorunluluğunuz bulunuyor.

Kanada'nın gönderdiği davetiye sayısında büyük artış

2017'de davet alan başvuru sahiplerinde ciddi bir artış olduğunu söylememiz gerekiyor. 2016'nın ilk üç ayında toplam 9,465 ITA (davet) gönderilmişken 2017'nin aynı döneminde toplam 24,652 ITA (davet) gönderilmiş. Ekspres Giriş sistemine geçildiğinden beri Kanada'ya 43.000 göçmen yerleşti ve 90.000'e yakın davetiye gönderildi. Bunlara ek olarak başvuru sonucunu bekleyen veya daimi ikamet (süresiz oturma) teyidini almış ama henüz Kanada'ya yerleşmemiş olanlar da var.

Eski-yeni sistem karşılaştırması

Bilindiği üzere CRS ile ilgili son değişiklikler geçen Kasım ayında yapılmıştı. O zamanki en önemli değişiklik iş tekliflerinin başvuru sahiplerine sağladığı yüksek puanların düşürülmesiydi. Daha önceleri iş teklifi 600 puan değerinde iken Kasım'dan sonra bu 200 puana (duruma göre 50 puana) düşürüldü. Kasım 2016 sonrasında dikkat çeken bir başka değişiklik ise eğitimini Kanada'da tamamlayan başvuru sahiplerine tanınan ekstra puanlar oldu. Bahsettiğimiz tüm bu değişiklikler Kanada'nın Ekspres Giriş sistemini sürekli optimize etmeye çalıştığını gösteriyor.

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page