top of page

Kanada | Provincial Nominee Program (PNP) ile diğer adayların önüne geçebilirsiniz


Provincial Nominee Program nedir?

Provincial nominee program (pnp), çeşitli iş kollarında bilgi ve tecrübesi olan göçmen adaylarını Kanada'nın iş piyasasına eyalet bazında katılmalarını sağlamak amacıyla uygulanan programlara denir. Bir diğer deyişle her eyalet kendi ihtiyacına göre öncelikli iş kollarını belirliyor ve bu iş kollarında çalışacak adayların Kanada'ya gelmeleri için onlara öncelik tanıyor.

Her eyaletin kendi iç dinamiklerine uygun pnp bulunuyor. Mesela petrol ve doğal gaz sektörünün ön planda olduğu Alberta eyaleti petrol mühendisleri, jeoloji mühendisleri, kamyon şoförleri ararken, tarımsal üretimin yoğun olduğu Saskatchewan eyaleti ise pnp ile bu sektörde tecrübe sahibi adayları çekmeyi hedefliyor. Bunun yanı sıra her eyaletin başvuru süreci de farklılık gösterebiliyor. Kimisi için eyaletin göçmen birimine doğrudan başvuru yapılması gerekirken kimisi için Express Entry sistemi üzerinde başvurmak gerekiyor.

Eyalet Aday Programları (PNP) için nasıl başvuru yapılır?

Birinci yöntem:

Express Entry yoluyla ilgilendiğiniz eyaletle irtibata geçiyorsunuz. Eğer eyalet sizi aday göstermeye karar verirse, Express Entry hesabı açıyorsunuz (eğer hesabınız zaten varsa onu güncelliyorsunuz) ve hesabınızda aday gösterildiğinizi belirtiyorsunuz. Adaylığınız bu açacağınız hesaba elektronik yolla geliyor.

İkinci Yöntem:

Express Entry hesabı açıyorsunuz ve ilgilendiğiniz eyaletleri belirtiyorsunuz. Eğer eyaletlerden biri sizinle ilgilendiklerine dair bir bildirim yaparlarsa, ki bunu doğrudan Express entry hesabınıza yapıyorlar, onlarla iletişime geçiyorsunuz. Eyaletin Express Entry başvurusunu tamamlıyorsunuz ve bunun neticesinde eğer aday gösterilirseniz bu hesabınıza elektronik olarak gönderiliyor.

Kanada'ya yerleşmek isteyen her adayın her halükarda Express Entry hesabı açması gerekiyor. Bu yüzden hesap açma işlemini en başta yapmalısınız.

Eyaletlerin resmi internet sitelerinde pnp şartları ve süreç ile ilgili birçok bilgi bulunuyor:

Kanada'ya yerleşmek isteyen herkesin Provincial Nominee Program (PNP) tek tek incelemelerini şiddetle tavsiye ediyoruz.

kanada eyalet tablosu

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page