top of page

Kanada | Mesleğini İcra Edemeyenler için Güzel Haber


Kanada Mesleki Denklik

Dünyanın En Eğitimli Taksicileri Kanada'da Çalışıyor

Yaklaşık bir milyon göçmen mensubu oldukları mesleği Kanada'ya geldiklerinde icra edemiyorlar. 2016'da yayınlanan bir raporda 900.000'e yakın Kanadalının ya işsiz ya da düşük kazançlı işlerde çalıştıklarını ve Kanada dışında elde ettikleri mesleki sertifikaların Kanada’da geçerli olmadığını gözler önüne serdi. Keza yine 2012 yılında hazırlanan bir raporda Kanada’da faaliyet gösteren elli bin taksi şoförünün iki yüzünün doktor ya da doktora sahibi olduğunu göstermişti. Buna ek olarak taksicilik yapanların yüzde yirmisinin ise üniversite veya yüksek lisans sahibi olduğu ortaya çıkmıştı.

Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanı (IRCC) Ahmed Hussen bu problemin çözümü için gerekli adımların atılacağının işaretlerini geçtiğimiz haftalarda verdi. Kanada’ya gelen yeni göçmenlerin mesleki denklik ile ilgili birçok engelle karşılaştıklarının altını çizen Ahmed Hussen, mesleki bilgi ve uzmanlıklarını kullanamayan göçmenlerin bu sebeple başarısızlık yaşadıklarını bunun da ülke için kayıp anlamına geldiğini belirtti.

Rahat Etmek için Mesleki Denklik Almak Şart

Öngörülen planlamaya göre Kanada'ya gelen göçmenlerin mesleki denklik alabilmeleri için sınavlara girme mecburiyeti devam edecek ancak süreç daha basit ve hızlı olacak. Bu plan doğrultusunda göçmenlerin geçici işlerde çalışmalarının önüne geçilecek ve onlara maddi destek verilerek uzman oldukları alanda çalışmaları hedeflenecek.

Göçmenler Kanada'ya Gelmeden Önce Destek Alacaklar

Nitelikli göçmenlerin kendi iş kollarında çalışmalarını sağlamanın yolu daha onlar Kanada’ya gelmeden önce destek vermekten geçiyor. Kanada’ya yerleşmeyi düşünen göçmenler mesleki denklik ve yapacakları işle ilgili ruhsat alma konularında destek alabilecekler. Bunun yanı sıra Kanada hükümeti denklik ve ruhsat alma sürecine başlayanlara kredi şeklinde destek olacağını da açıkladı. Bir örnek vermek gerekirse; bir Türk doktor başarılı bir Kanada göçmenlik başvurusu sonrasında bu krediden yararlanarak Kanada'daki sınav ücretini ödeyebilecek ve lisansını alana kadar geçimini sağlayabilecek.

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page