top of page

Malta Oturma İzni Almanın En Kolay 2 Yolu


Malta Manzara

Malta İkamet Programları

Daha önceki yazımızda değindiğimiz Malta Yatırımcı Programı'nın mali şartları size uygun değilse Malta'nın sunduğu ve ilginizi çekebilecek iki program daha var:

1- Global İkamet Programı

2- Malta Oturma ve Vize Programı

1- Global İkamet Programı

Bu programdan yararlanarak Malta'da oturma izni elde edebilirsiniz. Eğer Malta'da Euro 220,000 - Euro 275,000 arasında değere sahip bir gayrimenkul satın alırsanız veya yıllık kirası Euro 8,750 - EUR 9,600 arasında olan bir gayrimenkul kiralarsanız Malta'da oturma iznine sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra ek masraf olarak yıllık Euro 15,000 vergi ödenmesi de gerekmektedir.

Global İkamet Programı'nın Avantajları

Süresiz oturma izni sayesinde hem Malta'nın sunduğu vergi avantajlarından istifade edebilirsiniz hem de (bazı kurallara uyduğunuz sürece) Malta'da ikamet etmeniz gerekmeyecektir. Malta'da daimi ikamet izniniz olduğu zaman Schengen üyesi ülkelere vizesiz seyahat edebilirsiniz ve çalışma izni için de başvuru yapabilirsiniz. Malta oturma izninizi yıllık olarak yenilemeniz gerekir.

Ancak bu programla elde edeceğiniz Malta oturma izninin size Malta (ve dolayısıyla) AB vatandaşlığı yolunu açmadığını belirtmeliyiz.

Global İkamet Programı dahilinde yapılan başvurular Maltalı kurumlar tarafından 3 ay gibi kısa bir sürede sonuçlandırılıyor.

2- Malta Oturma ve Vize Programı

Malta oturma izni sahibi olmanızla sonuçlanan bu program size Schengen bölgesinde vizesiz seyahat etme imkanı tanıyor.

Yerine getirilmesi gereken asgari şartlar şu şekilde:

  • En az Euro 250,000 tutarında devlet tahvili alımı yapmak ve 5 yıl boyunca satmamak

  • Tek sefere mahsus Euro 30,000 tutarında bağış yapmak.

  • Euro 320,000 tutarında gayrimenkul alımı yapmak (gayrimenkulü eğer Güney Malta veya Gozo bölgesinden alırsanız bu rakam Euro 270,000'e düşüyor); VEYA yıllık kirası en az Euro 12,000 olan bir gayrimenkul kiralamak (Güney Malta veya Gozo olursa min Euro 10,000)

Malta İkamet ve Vize Programı'nın Avantajları

  • Malta oturma izni ile Schengen bölgesinde vizesiz seyahat

  • Malta'da daimi(süresiz) oturma hakkı

  • 5 yıllık süresiz oturma izni (sınırsız yenileme hakkı)

  • Sadece ilk 5 yıl için yatırım yapma şartı

  • Malta'da oturma zorunluluğunun olmaması

  • Vergi avantajı - sadece Malta'da elde edilen gelir vergiye tabidir.

  • Aile bireyleri de bu avantajlardan yararlanabilirler.

Eğer Malta'da yaşamayı düşünüyorsanız yıllık masrafının olmaması sebebiyle Global İkamet Programı'na göre daha avantajlıdır.

Prosedür ve Süreç

Başvuru ücreti olan EUR 5,500 (iade edilmez) yatırıldıktan sonra ilgili kurumlar başvurunuzu incelemeye başlarlar. Bu inceleme genelde 3 ay içinde neticelendirilir. Eğer başvurunuz onaylanırsa sizden yukarıda bahsettiğimiz yatırımları yapmanız istenir. Bunları yerine getirdiğinizde süresiz Malta oturma izniniz size teslim edilir. Söz konusu Malta oturma izni ilk 5 yıl boyunca her yıl yenilenir daha sonra ise her 5 yılda bir yenilenir hale gelir.

Bu program dahilinde elde edeceğiniz oturma izninin size Malta vatandaşlığı yolunu açmadığının altını çizmeliyiz.

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page