top of page

Portekiz'e Yerleşmek - Golden Visa ile 5 Yılda AB Vatandaşı Olabilirsiniz


portekiz-avrupa-birligi-bayraklari
Portekiz yatırımcı programından (Golden Visa) yararlanarak Portekiz’de oturma hakkı ve Schengen ülkelerinin tamamında serbest dolaşım hakkı elde edersiniz.
Yatırımcı programının sunduğu ve en popüler olan yöntem €500.000 tutarında gayrimenkul yatırımı yapmaktır. Portekiz’in herhangi bir bölgesinde satın alacağınız bir gayrimenkul ile programa katılmaya hak kazanabilirsiniz. Bunun yanı sıra €1.000.000 ve üstü değerdeki gayrimenkuldeki ortaklık payınız en az €500.000 olur ise aynı haklardan faydalanabilirsiniz.
Satın aldığınız gayrimenkulü bu 5 yıllık süre boyunca kiraya verebilir, 5 yılın sonunda vatandaşlık hakkı kazandıktan sonra da satabilirsiniz.
Eğer gayrimenkulü nüfus yoğunluğunun az olduğu bir bölgeden alırsanız asgari yatırım tutarı €400.000'e kadar düşebilir.

Portekiz yatırım yoluyla oturma hakkı süreci Portekiz Golden Residence programı çok kısa sürede neticelendirilmesiyle ön plana çıkıyor. Gayrimenkul alımından sonra başvuru dosyanız ilgili birimlere sunulur. Kimlik tespiti için Portekiz'i gelmeniz gerekir ve sonra 2 ay içinde Portekiz’de oturma iznini elde edersiniz. Böylece bütün Schengen ülkelerinde serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz.

5 Yılın Sonunda Portekiz Pasaportuna Sahip Olabilirsiniz

Başvurunuz onaylandıktan sonra Portekiz’de ilk aşamada bir yıllık oturma hakkı elde ediyorsunuz. Bu bir yıllık süreden sonra oturma izniniz 2 senelik dönemler halinde 2 kere daha uzatılıyor ve böylece 5 yıllık süre tamamlanıyor.

Bu 5 yılın sonunda oturma izniniz 1 yıl daha uzatılıyor ve altıncı yılın sonunda Portekiz vatandaşlığı için başvurarak Avrupa Birliği pasaportu sahibi olabilirsiniz.

Portekiz pasaportu alabilmek için Portekiz'de yaşamanıza gerek yok 6 senelik sürenin sonunda Portekiz pasaportu sahibi olabilmeniz için

- başvurduğunuz ilk yıl içinde en az 7 gün,

- sonraki 2 yıllık dönemlerde de en az 14 günlük sürelerle Portekiz’de bulunmuş olmanız yeterlidir.

Bir başka deyişle 6 yıl içinde toplam 35 gün Portekiz’de bulunduğunuz taktirde ve gerekli yatırım koşullarını da sağladığınız durumlarda Portekiz pasaportu almaya kazanabilirsiniz.

Böylece, Türkiye’deki iş ve özel hayatınız olumsuz etkilenmeden yılda yaklaşık 1 veya 2 haftanızı Portekiz’de geçirerek Portekiz vatandaşı olmanızın önü açıktır. Eğer tam zamanlı olarak Portekiz'e yerleşmek istiyorsanız bu da tamamen sizin kararınız ve önünüzde hiçbir engel yok.

Portekiz pasaportuna sahip olduktan sonra Türk pasaportumu iade etmem gerekiyor mu? Portekiz kanunlarına göre çifte vatandaşlığı engelleyen bir madde yoktur. Bundan dolayı iki pasaporta da sahip olabilirsiniz.

Portekiz’de aldığım gayrimenkulü ne zaman satabilirim? 5 yıllık sürenin sonunda Portekiz daimi ikamet iznini aldıktan sonra satabilirsiniz.

Portekiz pasaportuyla 170 ülkeye vizesiz giriş yapabilirsiniz

Portekiz oturma izniyle Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkına elde edersiniz. Sonraki süreçte Portekiz pasaportu ise, Schengen ülkeleri de dahil 170 ülkeye vizesiz gitmenizi sağlar.

Portekiz'e yerleşmek için 500.000 Euro'luk yatırım yapmak haricinde başka alternatifler var mı?

Evet, Portekiz'e yerleşmek istiyorsanız değerlendirebileceğiniz 3 alternatif daha var:

1- Eğer 350.000 Euro değerinde en az 30 yıllık bir gayrimenkul satın alırsanız veya yine aynı değerde kentsel dönüşüm projesinde yer alan bir bölgeden gayrimenkul alırsanız ve bunların restorasyon işlerini yaparsanız (bazı bölgelerde yatırım yaptığınız taktirde bu tutar 280.000 Euro'ya kadar düşebilir);

2- Eğer bir şirket kurarsanız ve bilimsel araştırmalarda kullanılmak üzere 350.000 Euro'luk bir yatırım yaparsanız;

3- Sanatsal üretim, savunma veya kültürel mirasın korunması için 250.000 Euro'luk destek veya yatırım yaparsanız yazımızda bahsettiğimiz şartlarda Portekiz'e yerleşmek mümkün olacaktır.

コメント


Son Yazdıklarımız
bottom of page