top of page

Tayland | 150.000 TL Karşılığında Emeklilere Oturma İzni


Tayland'ın yabancı uyruklu emekliler için uygulamaya koyduğu özel vize türü size Tayland'a yerleşme imkanı tanıyor.

Birçok yabancı uyruklu emekli bu vize türünü basit ve prosedürü az olması sebebiyle tercih ediyor. Eğer Taylanda yerleşmek hayallerinizi süslüyorsa hemen başvurabilirsiniz.

Emekli vizesi için başvuranlarda 5 temel şart aranıyor:

- 50 yaşını doldurmuş olmak

- Aylık 65,000 THB (yaklaşık 12,000 TL) gelire sahip olmak veya bir Tayland bankasına 800,000 THB (yaklaşık 150.000 TL) yatırmış olmak.

- O tip vize (göçmen olmayan)

- En az 1 yıl geçerli Pasaport

- Tayland'da kalıcı adres

Önemli Not: Bu vize sahiplerinin Tayland'da çalışmaları mümkün değildir.
(Tayland oturma izni almak için mevcut alternatiflerle ilgili yazımızı bu linke tıklayarak okuyabilirsiniz.)
Tayland'da size 1 yıl yetecek kadar paranız olmalı
Taylanda yerleşmek için oturma izni sahibi olmanız gerekiyor. Ancak bunun yerine emekli vizesi için de başvurabilirsiniz.
Vize için başvurmadan önce en az 1 yıl boyunca geçiminizi sağlamaya yetecek kadar gelirinizin olduğunu göstermelisiniz. Bununla ilgili düzenleme şu şekilde:

1. Vize başvurusu yapmadan en az 2 ay önce bir Tayland bankasına ฿800,000 (yaklaşık 150.000 TL) yatırmış olmalısınız. İleride vize yenileme sürecine girdiğiniz zaman da bankaya para yatırma işlemini en az 3 ay öncesinden yapmış olmanız gerekiyor. Başvuru yaparken banka hesap cüzdanınızın bir kopyasını ve bankadan alacağınız hesap bakiyesini teyit eden bir yazıyı ilgili kuruma ibraz etmeniz gerekecek.

2. Yatıracağınız parayı döviz cinsinden de yatırabilirsiniz.

3. Tayland'daki bir bankaya ฿800,000 yatırmak yerine aylık ฿65,000 geliriniz olduğunu göstermeniz de vize başvurusu yapabilmeniz için yeterli olacaktır. Bunun için gelirinizi Tayland'a getirmenize de gerek yoktur.

4. Eğer aylık geliriniz ฿65,000'in altındaysa yine de emekli vizesi için başvuru yapabilirsiniz. Mesela aylık geliriniz ฿50,000 ise, bu durumda oluşan yıllık ฿600,000 gelirinize ฿200,000 daha eklemeniz gerekecektir. Bu farkı bankaya yatırarak toplam gelirinizi ฿800,000'e tamamlamak suretiyle vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

Tayland Emekli Vizesinin Süresi 1 Yıl

Emekli vizesi siz ülkenize dönmenize gerek kalmadan her yıl yenilenir. Tayland'daki göçmen bürolarına vize bitiş tarihinizden 2 ay önce yenileme başvurusu yapmanız gereklidir.

Emekli Vizesini Almadan Önce Geçerli Tayland Vizeniz Olmalı

Emekli vizesi için başvuru yapmadan önce en az 3 aylık (göçmen olmayan) bir Tayland vizesini kendi ülkenizden almış olmanız gerekiyor. Eğer 3 aylık vizeniz yoksa Tayland Göçmen Bürosu Tayland'a giriş yaptığınızda size 30 günlük kalma vizeniz yerine 3 aylık göçmen olmayan vizenizi ve emekli vizenizi aynı anda verebilir.

Taylanda yerleşmek konusunda diğer alternatifler ile ilgili yazımızı bu linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page