top of page

Yunanistan'da Oturma İzni Almak İçin Yapmanız Gerekenler


Yunanistan'da gayrimenkul alarak 2 ay içinde Avrupa Birliği'nde serbest dolaşım hakkı elde edebilirsiniz. AB dışındaki ülkelerin vatandaşlarına yönelik uygulamaya konan ve Yunanistan Golden Visa adı verilen yatırım programı sayesinde Yunanistan'da gayrimenkul satın aldığınız taktirde kısa süre içinde oturma izni sahibi olabilirsiniz ve yunanistana yerleşmek hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yunanistana yerleşmek için herhangi bir vize tipiyle (D veya C) Yunanistan'a giriş yapmak ve aşağıdaki şartlara uygun yatırım yapmış olmak yeterlidir.

Not: Oturma izni size Yunanistan'da çalışma hakkı tanımamaktadır.

Yunanistan Oturma İzni için Gerekli Koşullar

Her 5 yılda bir yenilenecek olan Yunanistan oturma izni alabilmek yerine getirilmesi gereken şartlar şu şekildedir:

a) Doğrudan veya 100% sahibi olduğunuz bir şirket aracılığıyla Yunanistan'da €250.000 değerinde gayrimenkul (ev, dükkan, arsa) sahibi olmak. Eğer gayrimenkul ortaklı alındıysa her ortağın hissesine en az €250.000 düşmelidir. Eğer birden fazla gayrimenkul alındıysa gayrimenkul değerlerinin toplamı en az €250.000 olmalıdır.

b) Değeri en az €250.000 olan ve en az 10 yıllık devremülk anlaşması imzalamış olmak ve bedelini tek seferde ödemiş olmak.

Yunanistan Oturma İzninizi 5 Yılda Bir Yenilemeniz Gereklidir

Yunanistanda oturma izninizi yenileme zamanı geldiğinde gayrimenkule sahip olma durumunuzun devam ediyor olması veya devremülk anlaşmanızın halen geçerliliğini koruyor olması şartı vardır. Bir diğer deyişle, eğer gayrimenkulünüzü oturma izninizi yenilemek için başvuru yaptığınızda veya öncesinde sattıysanız oturma izniniz yenilenmez. Aynı durum devremülk anlaşması için de geçerlidir.

Yunanistanda Oturma İzninin Yenilenmesi için Yunanistan'da Oturma Şartı Aranmaz. Oturma izninizin geçerli olduğu süreler içinde Yunanistan'da bulunmak zorunda değilsiniz. Dolayısıyla sahibi olduğunuz gayrimenkulü kiraya verebilirsiniz.

Yunanistan Golden Visa'nın Avantajları

Yunanistan'da oturma izni sahibi olmanın sağlayacağı birçok imkan vardır. Bunları özetlersek:

- Schengen üyesi ülkelerde serbest dolaşım hakkı (vizesiz seyahat) elde edersiniz.

- Schengen üyesi ülkelerin herhangi birinde 6 ay içinde 3 ay bulunabilirsiniz.

- Oturma izninden aile bireyleriniz (eşiniz, ebeveynleriniz ve 21 yaşını doldurmamış çocuklarınız) da yararlanabilir.

- Diğer benzer yatırım programlarına göre (İspanya, Portekiz) daha düşük bir yatırım bedeli vardır.

- Başvurunuz için gerekli tüm evrakları sunduktan ve başvurunuz onaylandıktan 2 ay sonra oturma izniniz size ve aile bireylerine teslim edilir.

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page