top of page

St. Lucia | Kolay Vatandaşlık Arayanlar İçin Uygun Şartlar


Karayipler'de yer alan küçük adalardan biri olan St. Lucia yatırım karşılığında kolay vatandaşlık veren ülkelerden bir tanesi. St. Lucia pasaportuna kısa sürede ve basit bir süreç sonunda sahip olabilirsiniz. Bu pasaportun sağladığı avantajları aşağıda sizler için kısaca özetledik. Fakat öne çıkan en büyük özelliğinin Avrupa Birliği'ne vizesiz seyahat etmek olduğunun altını çizmeliyiz.

  • 127 ülkeye vizesiz seyahat imkanı. Bu ülkelere AB Schengen bölgesi, Birleşik Krallık (İngiltere, İskoçya, Galler ve K. İrlanda), Hong Kong, Singapur gibi birçok ülke dahil.

  • Vatandaş olmak için St. Lucia'da yaşama zorunluluğu veya yıl içine ziyaret etme şartı bulunmuyor.

  • Nispeten düşük yatırım bedelleri bu yatırım programını cazip kılıyor.

  • Çifte vatandaşlığa izin veriliyor.

  • Sizden sonraki nesillerin de vatandaşlıktan faydalanabilecek.

St Lucia yatırım karşılığı vatandaşlık için başvuru yapmak için 18 yaşını doldurmuş olmak ve ülke ekonomisine katkıda yapmak yeterli.

En Popüler Yöntem Emlak Projesinden Ev Satın Almak

St. Lucia ekonomisine katkıda bulunmak için kullanılan en popüler yol oradan bir ev satın almak. En az USD 300,000 değerinde gayrimenkul satın almak St Lucia pasaportuna sahip olmak için tercih edilen yöntemlerden biri. Ancak bu gayrimenkulü 5 sene boyunca satmanız mümkün değil. Bu tutara ek olarak başvuran için USD 50,000, eş için USD 35,000, 18 yaşından küçük çocuklar için USD 25,000 ve 18 yaşından büyük çocuklar için de USD 35,000 ödemeniz gerekiyor.

Ev Satın Almak İstemeyenler Bağış Yapıyorlar

Eğer St. Lucia'da gayrimenkul sahibi olmak istemiyor ama yine de kolay vatandaşlık alayım diyorsanız St. Lucia Milli Ekonomi Fonu'na (NEF) bağış yaparak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için gerekli bağış tutarları şu şekilde:

- Tek başvuran için USD 100,000

- Başvuran ve eşi için USD 165,000

- Başvuran, eş ve iki çocuk için USD 190,000, çocuk sayısı ikiden fazlaysa çocuk başına USD 25,000 bağış yapılması gerekiyor.

Yukarıda bahsettiğimiz bağış tutarlarına ek olarak St. Lucia ilgili kurumlarına ödenmesi gereken bazı harç ve masraflar bulunuyor:

- Başvuran için USD 7,500 ve diğer aile bireyleri için kişi başı USD 5,000 due diligence ücreti.

- Başvuran için USD 2,000, diğer aile bireyleri için kişi başı USD 1,000 işlem ücreti.

Başvurular Çabuk Sonuçlandırlıyor

Başvurular genelde 4 ay içinde sonuçlandırılıyor. Eğer bağış yapacaksanız başvurunuz onaylandıktan sonra 60 gün içinde ödemeyi yapmalısınız. Eğer bir gayrimenkul projesine yatırım yapacaksanız da başvurunuz onaylandıktan sonra yine 60 gün içinde masrafları ödemeniz gerekiyor.

Başvuran ve diğer aile bireylerinden temiz sicil kaydı isteniyor ve başvuru yapanların devam eden bir suç davasının olmaması gerekiyor.

Comments


Son Yazdıklarımız
bottom of page